Chcete si vzít tři ženy, ale nemáte peníze na tři svatby – co uděláte? Oženíte se všemi třemi najednou! Právě tak to provedl i ugandský hokynář Mohammed Ssemanda (50). 

Když se usměvavý Mohammed Ssemanda objevil před místní farou se třemi ženami ve svatebních šatech, vzbudil nebývalý rozruch. Přitom šlo o klasické využití známého ekonomické principu úspor z rozsahu. Jedna svatba se třemi ženami najednou stojí sice o něco více než jedna svatba s jednou ženou, rozhodně však jsou náklady mnohem nižší než u tří různých svateb po jedné ženě. V základu úspor z rozsahu leží fixní náklady, tedy náklady, které musíte vynaložit nezávisle na velikosti „výroby“. Větší rozsah výroby pak umožňuje fixní náklady „rozpustit“ do více jednotek výstupu. Náklady na jeden vyrobený produkt, tedy průměrné náklady, tak s celkovou velikostí výroby klesají. A to platí jak pro výrobu ložisek, tak pro pořádání svateb.

Co na hospodárné opatření říkaly Mohammedovy nastávající? Souhlas žen se svatbou v situaci, kdy ženich uznal, že jeho finanční kondice není kdovíjak dobrá, především svědčí o tom, že to jsou ženy charakterní, nezištné a že se vdávají z čisté lásky. Čerstvý novomanžel Mohammed k tomu poznamenal: „Manželky na sebe nežárlí. Všem jsem poskytl domov a ony dobře vědí, že budu pilně pracovat, abych se o ně postaral.“

Nevěsty, 48letá Salmat Naluwugge, 27letá Jameo Nakayiza a nejmladší 24letá Mastulah Namwanje, si pozornost očividně užívaly. Pro nejstarší Salmat to byla dokonce již druhá svatba s Mohammedem. Poprvé si jej vzala před dvaceti lety a mají spolu pět dětí. Pokud jste to nepoznali z fotky, zbývající dvě nevěsty jsou sestry a obě mají také vlastní děti.

Salmat Naluwugge sdělila novinářům, že si rozhodnutí manžela váží, protože je vidět, že má všechny své ženy stejně rád a žádné nenadržuje.

Na rozdíl od nepravdivých fám, které v Česku kolují o muslimech, polygamie se většině muslimských oficiálně odsuzuje a moc nepěstuje. A tak se ani Mohammed nevyhnul kritice. Ovšem na druhou stranu našel i spoustu zastánců, kteří jej chválí hlavně za to, jak důmyslně dokázal ušetřit.

Adrian Amiridis

Chystáte se umřít a chcete ušetřit? Čtěte ZDE.

Komentáře