Nechvalně proslulá a extrémně krvavá událost je dodnes oficiálně označovaná za „nevyřešený“ zločin. Mnozí však za záhadným masakrem vidí jasného pachatele – mafiánskou legendu Al Caponeho alias „Zjizvenou tvář“.

Na den svatého Valentýna roku 1929 vstoupila do chicagské garáže v ulici North Clark Street 2122 skupina čtyř plně ozbrojených mužů. Dva z nich oděni v civilu drželi samopal Thompson, zatímco zbylí kolegové, pyšnící se policejní uniformou, třímali v rukou brokovnice.

V garáži čekalo sedm mužů na dodávku kvalitního a v době prohibice samozřejmě ilegálního alkoholu. Jednalo se o pět členů chicagského irského gangu „North Side Mob“ a jejich dva společníky.

FOTO: Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna

Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - chi-hist-massacre-remola20121009135207Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - victims-of-valentines-day-mob-massacreMísto romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - 80833872-56a48d5b3df78cf77282eff9Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - C201005-Get-Capone-St-Valentines-Day-Massacre-01Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - Dog-photo
Další fotky
Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - valentines1Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - Al_Capone_in_1930Místo romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - NQES2IPF4AHUH2666AR2FXCSDQMísto romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - 47.Frank-GusenbergMísto romantického překvapení smrt – legendární masakr na den svatého Valentýna - chi-massacre-scene4-20040128

S domněním, že se jedná o policejní razii, uposlechla skupina irských mobsterů rozkazy neznámých uniformovaných mužů, poslušně se postavila v řadě čelem ke zdi a nechala se odzbrojit. Místo zatčení se jim však dostalo smrti – během několika málo chvil všechny Iry zmasakrovali muži se samopaly. Do obětí stříleli několik sekund téměř bez přestávky, a to i poté, co nešťastníci padli bezvládně k zemi. Dva z nich ještě „dobili“ ranami z brokovnic.

K útěku z místa činu použili jednoduchého, ale velmi účinného triku. Z garáže nejdříve vyšli s rukama nad hlavou dva muži v civilu, v jejich stopách pak následovali muži v policejní uniformě se zbraněmi mířícími na dvojici zdánlivě „zatčených“ kriminálníků. Okolní svědci tak mysleli, že nejspíš došlo k dořešené policejní razii s přestřelkou a na místo činu tak ihned nepovolali příslušné autority.

Vystříleno bylo odhadem okolo stovky nábojů. Čtrnáct z nich zasáhlo Franka Gusenberga, který zůstal naživu ještě do příjezdu skutečné policie. Na otázku „Kdo tě střelil?“ odpověděl jen „Nikdo… nikdo mě nestřelil“. Gusenberg zemřel o pár hodin později v nemocnici s „čistým mafiánským svědomím“ – uchoval totiž takzvanou „omertu“ čili zachování naprostého mlčení před úřady a policií, a to i v případě, že se jedná o nepřítele.

Australské kriminální snímky z divokých dvacátých let. Podívejte se na provinilé slečinky a gangstery

I když případ zůstává dodnes oficiálně nedořešen, nejspíš se jednalo o vyvrcholení sporu mezi Al Caponem a šéfem irského gangu Georgem Bugsem Moranem. V době prohibice dva konkurenční gangy bojovaly o moc (nejen) nad obchodem s pašovaným alkoholem. Cílem masakru se tak nejspíš měl stát právě George Bugs Moran, který se na plánovaný sraz v garáži na poslední chvíli rozhodl nedostavit. Později pak pronesl na adresu útoku slavnou větu „Only Capone kills like that“ („Takhle zabíjí jenom Capone“).

A tomu, že skutečným strůjcem krvavého plánu byl Al Capone, věří většinová společnost spolu s badateli dodnes. Ten se však nakonec dostal do vězení až roku 1931 a to za krácení daní.

Jan Králík

Komentáře