Jakmile se řekne vězeňská uniforma, s největší pravděpodobností si představíme dvě věci. Buď téměř ikonické pruhy a kouli na noze, nebo oranžový kompletek, který je snad v každé druhé americké TV show.

To, jak se oblékají vězni v současnosti a jak se oblékali v minulosti závisí na prostředí, kde daná věznice je a také na historii daného místa. Kupříkladu ony pruhované uniformy se u nás používaly pouze během nacistické okupace. Naši vězni nosili ansámbl, kterému se říká Halina.

Uniforma Halina se u nás nosila už od dob rakouské monarchie až do sedmdesátých let. (Fotka z filmu Kousek nebe.)

Když armáda vyřazovala svou unirmy Vzor 21, rozhodla se je využít ve vězeňství. Vzhledem k tomu, jak látka strašně škrábala, říkalo se jim „kopřiváky“. Ty postupně nahradil „sintr“ – stejnokroj pro muže a ženy. V zimě k němu ještě dostávají vatový kabát, šálu a čepici.

Současný vězeňský „sintr“. Dlouhé kalhoty, krátké tričko a na chození ven i bunda. Vše v minimalistickém střihu a sofistikované šedé barvě. Zcela vážně, kdyby to prodával COS, nikdo by nic neřekl a všichni bychom to nosili.

Pruhy na uniformách měly především smysl viditelnosti – spatřit utíkajícího vězně v davu lidí. Ale je zde i hlubší, staletá symbolika. Mříže.

V současné době už moc států pruhy nepoužívá. Najdete je v pár ruských věznicích s vysokou ostrahou. Takže když naštvete Putina nebo si budete utahovat z Trumpa. Pyžama s trochu výraznějšími pruhy mají i v několika amerických věznicích.

Ruské věznice s nižší ochranou přešly na temně zelený look jak pro správu lesů.

Jak je výše zmíněno, dramaticky známá oranžová uniforma se nosí ve věznicích spojených států. Hlavně kvůli tomu, že je dobře vidět. Pokud se vám líbí, Bieber prodává něco podobného ve svojí merch. Mimochodem, oranžové espadrilky jaké můžete na fotce vidět jsou to nejlepší, co v létě obout k džínám.

Vězni v Arizoně nosí růžové spodní prádlo a růžové ponožky. Prý proto, aby se zamezilo krádežím spodního prádla zaměstnancům vězení. Na což máme pár doplňujících otázek: Je to ta stejná růžová jako nakoupíte u nás na všech mikinách nebo jiný odstín? A taky: Jak se vám pro krista podaří ukrást spodní prádlo bachařovi?

Žluté pyžamo je součást výbavy českých vězňů – říkají tomu „banán“. A armáda používá něco podobného.

 

Komentáře