Slavnostní předvánoční atmosféra v Praze je úžasná, na tom se každoročně shodují nejen Pražané, ale i turisté a zahraniční média. Nejoblíbenějším místem jsou trhy na Staroměstském náměstí, jejichž pořadatelé připravili i pro letošní rok bohatý kulturní program. Po celou dobu konání vánočních trhů od konce listopadu až po začátek ledna se návštěvníkům představí více než 4500 umělců. Na co konkrétně trhy lákají během svátků?

Na staroměstských vánočních trzích jde rozhodně o víc než jen dobré jídlo a pití. Na bohatém doprovodném programu se podílejí domácí i zahraniční umělci. Pokud půjdete náhodou kolem a propásli jste slavnostní rozsvěcení stromu, stojí za to se na náměstí zastavit. Vánoční strom se totiž za hudebního doprovodu dvou různých melodií a speciálních světelných animací rozsvěcí pravidelně každý den. První z animací je inspirována ústřední melodií Vadima Petrova z Krkonošských pohádek, ta druhá skladbou Johna Williamse Somewhere in My Memory.

„Praha stejně jako v minulých letech přistoupila k tomu, že se bude strom rozsvěcet několikrát za sebou vždy v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30 tak, aby se to nekrylo s celou hodinou, která patří orloji,“ uvedl radní pro majetek hlavního města Prahy Jan Chabr.

Mgr. Jan Chabr, radní pro majetek hlavního města Prahy

 

V pondělí 23. prosince a na Štědrý den proběhne již tradiční rozlévání rybí polévky za účasti primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, starosty Prahy 1 Pavla Čižinského, radního Jana Chabra nebo zastupitele Jiřího Pospíšila. Tým kuchařů polévku uvaří z 260 kilogramů kaprů z jižních Čech, 130 kilogramů zeleniny, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany.

Na Štědrý den večer vystoupí od 21 hodin smíšený pěvecký sbor Vox Pragae, orchestr Praga Sinfonietta a sólisté předních českých a zahraničních operních scén, kteří zahrají Českou mši vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby. Ta vypráví příběh o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám.

Na první svátek vánoční se od 18 hodin na Staroměstském náměstí rozezní mobilní zvonohra. Tento unikátní obrovský nástroj má celkem 57 zvonů, které symbolizují jednotlivé pražské městské části. Ještě předtím od 16 hodin odehrají členové Divadla Mazec pohádku pro celou rodinu Župan peče cukroví.

Na Štěpána se na náměstí představí od 16 hodin kapela Kůzle s vánočním pásmem. Jedná se o šestičlenný hudební soubor ve složení od bicí soupravy, baskytary, elektrických a akustických kytar a dechových nástrojů a vokálů hrající autorské písně. Následovat bude Večerníček s Českou televizi od 17:30 a na ten naváže v 17:45 vánoční koncert Bohužel.

Na Silvestra pak rozproudí atmosféru DJ Mikael van Dikeen s českými i světovými hity. V prodejních stáncích můžete nakupovat každý den od 10 do 22 hodin. Některé stánky s občerstvením jsou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. A jedno upozornění – v noci ze Silvestra na Nový rok bude z bezpečnostních důvodů pro veřejnost uzavřen vyhlídkový most.

Podrobný přehled dalšího doprovodného programu najdete zde.

 

Komentáře