Dostat se v 19. století do státu, kde by z vás spadl cejch otroka, jakým byla třeba Pensylvánie, bylo pro černochy téměř nemožné. Henrymu Brownovi se zdálo nejlepším řešením poslat sám sebe v doporučené zásilce.

Pokud chcete dopravit cosi z bodu A do bodu B, pošlete to cosi poštou. Jak banální! Když se můžou důvěrně přepravovat věci, třeba by to vyšlo i v případě otroka, který se chce jednoduše, ale ilegálně zaslat na svobodu. Henry „Box“ Brown a skupina abolicionistů z Filadelfie tento bizarní plán roku 1849 uskutečnila.

FOTO: Z otroctví poštou na svobodu – tak se zachránil Henry „Box“ Brown

Z otroctví poštou na svobodu – tak se zachránil Henry „Box“ Brown - henry-brown-portrait-1Z otroctví poštou na svobodu – tak se zachránil Henry „Box“ Brown - 3494257_landscapeZ otroctví poštou na svobodu – tak se zachránil Henry „Box“ Brown - Passmore_Williamson_in_Moyamensing_Prison,_Philadelphia,_1855Z otroctví poštou na svobodu – tak se zachránil Henry „Box“ Brown - henry-box-brown-revelationZ otroctví poštou na svobodu – tak se zachránil Henry „Box“ Brown - William_Still_abolitionist
Další fotky
Z otroctví poštou na svobodu – tak se zachránil Henry „Box“ Brown - Resurrection_of_Henry_Box_Brown

Henry Brown se narodil do otroctví v Americe roku 1816  a od raného dětství pracoval na tabákových plantážích, kde poznal svou budoucí neoficiální ženu Nancy. Plán útěku z celoživotního otroctví by se snad nikdy neuskutečnil, pokud by Nancy, která nepatřila stejnému otrokáři, nebyla i s dětmi prodána jinému majiteli.

Zdrcený Henry se rozhodl utéci, i když bude cesta s nejistým výsledkem sebevíc nebezpečná. Ve spojení s filadelfskými abolicionisty a s pomocí pár sympatizujících přátel doma ve Virginii (z nichž jeden byl bílé pleti) vymysleli bizarní plán.

Ilustrace boxu s textem písně, kterou Brown začal zpívat, jakmile se dostal z krabice.

Vybrali si soukromou společnost Adams Express, tehdy známou svou důvěryhodností a spolehlivostí. Brown zaplatil 86 dolarů ze svých úspor (2 590 dolarů v dnešním přepočtu) a plán se rozběhl.

V den „odjezdu“ si popálil ruku kyselinou sírovou až na kost, aby nemusel do práce, vlezl si do dřevěného boxu (odtud jeho přezdívka „Box“) s malou dírkou pro dýchání a nápisem „sušené zboží“. V kapse pár sušenek a něco málo vody, celá cesta trvala Brownovi 27 hodin.

V USA netrpěli jen otroci tmavé pleti. K vlastnictví bílých otroků stačila kapka černošské krve

I když bylo na krabici napsáno „touto stranou nahoru“ a „zacházejte opatrně“, ne vždy měl Brown nohy na zemi, ale naopak ve vzduchu – krabici zaměstnanci převraceli a o šetrnosti se mluvit nedalo. Brown úspěšně dorazil do Filadelfie a větou: „Jak se vám daří, pánové?“ uvítal své osvoboditele, jakmile se nadýchal pensylvánského svobodného vzduchu.

Brown přednášel o své minulosti a útěku, ale strach z dopadení ho donutil odstěhovat se do Británie, kde si našel ženu, Angličanku, s níž založil novou rodinu. Zemřel roku 1897 v Kanadě.

Adam Kleptovský

Komentáře