Na britských ostrovech se zachovala starodávná křídová vyobrazení zvířat. Přitahují pozornost nejen zvědavců, ale i vědců. Nejznámější z nich má pravděpodobně původ v době bronzové. Proč byla na těchto obrovských plochách zobrazována zrovna tato zvířata, se můžeme jenom dohadovat.

Na toulkách venkovem se obyčejnému Angličanovi může naskytnout neobyčejný pohled. Na některých pahorcích jsou totiž k zahlédnutí obrovské siluety zvířat. Na louce u městečka Westbury můžete kupříkladu vidět gigantické zobrazení koně. Těchto výjevů je ale na ostrovech vícero. Záhadné křídové kresby zůstávají dodnes předmětem vědeckých debat. Odkud pocházejí? A co nimi chtěli autoři sdělit?

Bílý kůň z Uffingtonu

Nejslavnější je bezpochyby silueta koně z Uffingtonu. Silueta je 110 metrů dlouhá a je umístěná tak, že ji člověk v její celistvosti spatří nejlépe z letadla. Vyobrazení pochází z prvního tisíciletí před Kristem a samotný výjev je vykopán asi metr do země. Jedna z teorií o jeho vzniku tvrdí, že je v úzké souvislosti s hradištěm, které v okolí stojí ještě od doby bronzové. To naznačují i nálezy mincí s obrázkem siluety z doby železné. Lidovější teorie pak říkají, že se jedná o draka, jehož přemohl sv. Jiří. Nevíme, co je na této lidové teorii pravdy, ale minimálně naznačuje, že vyobrazené zvíře nemusí být kůň.

Na restauraci siluety se každých sedm let podílí skupina nadšenců

FOTO: Člověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce

Člověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce - tgswvzuyČlověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce - istock-183056407-640×425Člověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce - istock-509984019-640×428Člověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce - istock-947782536-640×427Člověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce - long_man_of_wilmington-480×640
Další fotky
Člověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce - the-bulford-kiwi-august-2013-photo-by-jonathanjosh1-cc-by-sa-4-0-640×480Člověk, kiwi a koně. Podívejte se na zvláštní křídové obrazce - bulford_england-_chalk_kiwi_from_postcard_c-1919-640×400

Bílý kůň z Westbury

Přibližně dva kilometry na východ od města Westbury se nachází kůň, jehož člověk může lehce spatřit i ze země. Převládající teorií je, že byl vytvořen na oslavu vítězství krále Alfréda v bitvě při Ethandunu. Tato bitva se odehrála v okolí nálezu v roce 878 našeho letopočtu. Autorství je občas připisováno nejen běžným historickým zdrojům, ale také různým mytickým postavám. Druhá, méně ambiciózní představa zní, že kůň pochází z osmnáctého století a byl vyhotoven jako znak loajality vůči novým vládcům. V posledních letech se však ocitl tenhle výjev v ohrožení, jelikož developeři plánovali v blízkosti postavit supermarket.

Koně z Westbury člověk vidí i ze vzdálenosti přibližně 30 kilometrů.

Bílý kůň z Cherhill

Kůň z Cherhill působí v porovnání s ostatními spíše jako otloukánek. Pochází totiž z osmnáctého století a byl inspirován svými slavnějšími předchůdci. Jeho autorem je dr. Christopher Alsop, přezdíván i šílený doktor.  Kromě toho, že je o hodně mladší a kratší než jeho předchůdci, si člověk rychle povšimne i toho, že jeho estetická hodnota se jim nemůže rovnat.

Kůň z Cherhill je hezky zarámován do „erbu“

 

Člověk a kiwi

Siluety člověka můžete v Anglii spatřit dvě a jejich původ je taky zdrojem různých spekulací. Známější je ta z Dorsetu. Stáří siluety člověka není úplně jasné, ale nejstarší odkazy na ní pocházejí ze 17. století. Druhá, nacházející se ve Wilmingtonu, je taky nedatovaná a první odkazy jsou z osmnáctého století.

Propojení s kultem plodnosti se přímo nabízí

Pro odlehčení také přidávame vyobrazení kiwi, které pochází z roku 1919 a bylo vytvořeno skupinou novozélandských vojenských jednotek, které končily svoji službu po první světové válce. Jejich kiwi se tak dá považovat za další monument vojenského vítězství. Fotografie naleznete v galerii.

Jan Korda

A tady si můžete přečíst o objevu ztracených textů na úpatí hory Sinaj.

Komentáře