JLTV Oshkosh, to je název nového lehkého taktického vozidla, které má nahradit legendární, ale dnes již dosluhující Humvee od off-roadové americké značky Hummer. Smlouva o dodávce válečných strojů byla podepsána v polovině roku 2015, dílny firmy Oshkosh Corporation mají americké armádě dodat úctyhodných 16 900 kusů obrněného mostra.

V rámci modernizace amerického armádního vozového parku se po více než 30 letech rozloučíme se zastaralým modelem HMMWN (vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo), známým též jako Humvee. Po sáhodlouhém testování a schvalování přichází na jeho místo JLTV Oshkosh od firmy Oshkosh Corpotation. V naší galerii si nové taktické vozidlo a některé jeho parametry můžete prohlédnout.

FOTO: JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee

JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_01_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_18_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_20_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_09_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_17_800_600
Další fotky
JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_02_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_19_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_13_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_11_800_600JLTV Oshkosh, nové taktické vozidlo americké armády, přebírá štafetu po legedárním Humvee - JLTV_Oshkosh_armada_USA_21_800_600

Vzhledem k tomu, že proces obnovy tak důležitého vojenského vybavení většinou postupuje velmi pomalu, o nákupu nových strojů se začalo jednat už v roce 2010. Smlouva o dodávce byla podepsána v polovině roku 2015, a to po úspěšném zhodnocení tří zkušebních prototypů. JLTV Oshkosh je poháněn 6,6litrovým dieselovým osmiválcem Duramax, pochází od General Motors a je doplněn o automatickou převodovku Allison. Maximální rychlost, které vůz dokáže dosáhnout, je zhruba 122 km/h. Dojezd na jednu nádrž pak činí cca 640 kilometrů.

Do náročných podmínek je JLTV Oshkosh vybaven nastavitelným podvozkem, také by vojákům měl poskytovat prostornější a pohodlnější interiér, než na jaký byli zvyklí v minulosti. Na prvním místě ale samozřejmě zůstává odolnost proti napadení nepřítelem. Pro tento účel byly prováděny náročné bezpečnostní testy, které simulovaly širokou škálu situací, ve kterých by se mohla projevit nějaká ze slabostí použité techniky.

Projektový manažer Shane N. Fullmer vše shrnul slovy: „Celý program byl zaměřen na to, aby vojáci obdrželi vylepšenou taktickou mobilitu v podání lepších jízdních vlastnosti, lepší jízdy, vyšší spolehlivosti, většího pohodlí uvnitř vozidla a výrazně vyšší ochrany.“ První klíče od nových vozidel byly již předány na ústředí armády amerických ozbrojených sil, o pár dní později se dočkalo i námořnictvo.

Michal Švehla

Nesuď auto podle obalu! Tyhle „vraky“ si uchovaly svoji patinovou krásu, uvnitř jsou ale nejmodernějšími stroji

Komentáře