Jsme národ trampů, čundrystů a výletníků. Může se stát, že se sem tam v lese ztratíme. Jsme v něm vůbec připraveni přežít? Nejsou to jen deštné pralesy, vyprahlé pouště či nekonečné hory, kde člověk může zabloudit a bojovat o holý život s nezkrotnou přírodou. I našinec se může v té naší malé kotlině ztratit v lese. Co potom? Jak se zachovat, abychom přežili? Přinášíme vám návod na přežití v českých lesích.

Voda
Pokud se ztratíte v lese, tak základem všeho je sehnat si dostatek tekutin. Odborníci na přežití doporučují stopovat zvěřinu, která se chodí napájet k nějaké lesní strouze nebo studánce. Pokud už jde opravdu do tuhého, lze přinejhorším pít i svou moč. Pokud nemáte při ruce žádný kalíšek na moč, tak si můžete namočit do dlaní nebo najít hada, stáhnout ho z kůže a do kůže si ulevit. Když už máte opravdu velkou žízeň, tak si skočte pro pití na benzinku nebo do vesnice. Kolem lesa určitě nějaká bude.

Potrava
Jakmile si zajistíte tekutiny, je nasnadě rovněž něco sníst. Jídlo vám totiž dodá energii, kterou budete potřebovat k putování lesem. V letních měsících můžete sbírat lesní plody, jako jsou borůvky, maliny, jahody nebo houby.

Pokud jste vegan, tak máte vyhráno. Les je pro vás v podstatě jako luxusní restaurace. Tu si zakousnete trochu kůry, tu jehličí a tamhle zase můžete ohlodat šišku. Jestliže prahnete po mase, můžete zkusit něco ulovit. Přidáváme seznam v lese ulovitelných zvířat: srnka, liška, divoké prase, sova, zajíc, netopýr.

No a jelikož za pomocí klacku, dobrého úmyslu a zdravého entuziasmu žádné z těchto zvířat neulovíte, můžete si zakousnout třeba takového ježka. Toho ulovíte. Ježek je debil. Místo toho, aby zdrhal, se stočí do klubíčka a myslí si, že vás převezl.

Ježka stočeného do klubíčka napíchněte na klacek a točte nad ohněm půl hodiny. V případě, že máte mobilní telefon, si do lesa objednejte pizzu.

Ochrana
Pamatujte, že v lese jste vydáni na milost a nemilost nebezpečným tvorům. Je tomu rok, co byl v lesích na hranicích se Slovenskem spatřen medvěd hnědý. Do lesa si proto noste vždy pepřový sprej proti medvědům. Jestliže sprej nemáte a ten jeden medvěd, co k nám zabloudil, vás napadne, nepanikařte. Zemřete se ctí a zachovejte si důstojnost.

Jestliže vás v lese napadne liška, tuto lze umlátit klackem. Stejně tak i srnku. Agresivní veverku zašlápněte. V případě, že narazíte na houbaře, doporučují odborníci nedělat prudké pohyby a nedívat se mu do očí. Je pravděpodobné, že on se vás bojí víc než vy jeho. V poklidu vycouvejte směrem od něho.

Nocleh
Pravděpodobně se stane, že budete okolnostmi nuceni v lese přespat a na cestu ke své záchraně se vydáte opět až ráno. Základem všeho je pokusit se rozdělat oheň. Oheň odpuzuje hyeny. Uvidíte, že pokud v lese rozděláte oheň, hyeny vám dají pokoj.

U ohně můžete spát na zemi v mechu. Jednoduché. Na ohni si opečte toho ježka, co jste ulovili, a dejte si trochu vlastní moči. Oheň a maso z ježka ve vás vyvolá příjemné pocity, které sice záhy lehce podusíte douškem moči, nicméně i tak bude nálada uspokojivá. Jestliže se ztratíte v lese, je třeba zachovat si veselou mysl a nepropadat depresím.

Záchrana
Zásadním krokem k záchraně je jít pořád rovně. Svižnou chůzí se u nás dostanete z jakéhokoliv lesa maximálně do dvou hodin.

Dominik Landsman

Komentáře