O rozlehlém kusu pobřeží mluví místní obyvatelé po staletí jako o „místě, které Bůh stvořil v hněvu“. Písčité duny se staly pohřebištěm několika stovek lodních vraků a tisíců zvířecích i lidských ostatků. I přes děsivý název je však africké pobřeží Koster uchvacující krajinou, které si ale může dovolit navštívit jen pár šťastlivců.

500 kilometrů dlouhé pobřeží Koster v Namibii patří k jednomu z prazvláštně krásných míst naší planety. V přírodní africké scenérii ladná křivka pobřeží jemně spojuje dva protikladné světy – poušť a oceán. Na bezmocnou a dávnou přítomnost lidí v nekonečné pustině upozorňují pouze stovky lodních vraků, některé z nich jsou zcela pohřbené v mořských či pouštních hlubinách.

FOTO: Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster

Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - namibie-hoogtepunt4-skeleton-coast-59d362f930287Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - p-5550445299001-brightcove-discover-the-skeleton-coast-20170901-060239Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 29mag-skeleton-11-superJumboAfrické pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 29mag-skeleton-05-master675Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - biged
Další fotky
Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 29mag-skeleton-02-superJumboAfrické pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - Skeleton_Coast_01Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - wlkRYI4lnFdGrQrfZp_dvJTD3egE6gs1e1pmQzf-0zsAfrické pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - fbb2c5d3-96a7-4f05-98a9-f0fa9e3db655-Namibia-Skeleton-Coast-shipwreck-wild-seas-SS_largeAfrické pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 29mag-skeleton-08-superJumboAfrické pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 29mag-skeleton-06-superJumboAfrické pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 29mag-skeleton-04-master675Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 29mag-skeleton-05-master675Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 5C6A0255Africké pobřeží s tisíci vraky a nespočtem koster - 03-Namib-Desert-Scenic

Kromě tisícovky ztroskotaných lodí je pobřeží poseto kosterními pozůstatky velryb a tuleňů z někdejších časů, kdy ještě tuk mořských gigantů osvětloval zeměkouli – ostatky velryb kdysi vyhozené přes palubu se silnými oceánskými proudy dostaly na pevninu, kde po staletí leží dodnes a pobřeží daly jeho jméno.

Podobný osud čekal i mnohé námořníky, kteří se po ztroskotání svých lodí ocitli uvězněni na jednom z  nejkrutějších míst pro člověka na naší planetě. Kromě zvířecích koster se tak z dun někdy vynoří i skelet lidský.

Přesto navštíví místo ročně i pár živáčků, kteří si za vstup do vymezených částí pobřeží Koster, z něhož část zahrnuje národní park, zaplatí slušnou částku. Čtyřdenní cesta s průvodcem stojí 6 tisíc dolarů za osobu a do parku je ročně povolen vstup pouze 800 jedincům.

Kdysi živoucí německé město uprostřed namibijské pouště požírají duny. Kolmanskop bývalo luxusní diamantovou oázou

Mezi stálé obyvatele pobřeží Koster překvapivě patří fauna, kterou by většina z nás zařadila do africké savany. Pouštními „pohořími“, které sem a tam protne nějaká řeka, se potulují lvi, hyeny, leopardi, gepardi, žirafy, nosorožci a někdy lze zahlédnout i slony brázdící pobřežní mělčiny, ve kterých žije na jedenáct druhů žraloků.

Jan Králík

Komentáře