Nebezpečí šířené uniklou mambou zelenou sice utichlo, Češi, kteří rádi chodí do přírody, by ale stále měli být na pozoru. Na jihu Moravy je letos hlášen nadměrný výskyt na první pohled neškodného brouka, který ale může být prudce jedovatý.

Jedná se o puchýřníka lékařského (Lytta vesicatoria) z příbuzenstva stejně jedovatých majek (Meloidae). Tento kovově zelený brouk produkuje jed, jehož účinky jsou srovnatelné s účinky zpuchýřující bojové látky yperitu (proto puchýřník).

FOTO: Nebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice?

Nebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice? - snimek-obrazovky-2018-10-06-v-17-04-41Nebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice? - 02-majkaNebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice? - 03-prskavec-vetsiNebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice? - 04-drabcik-brehovy1Nebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice? - 05-bechyne
Další fotky
Nebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice? - 06-boduleNebezpečný hmyz ohrožuje i Čechy. Jaké druhy vás mohou dostat do nemocnice? - 07-rohac

Jed má i silné afrodiziakální účinky, proto se již od starověku používali sušení a drcení puchýřníci (pod názvem „španělské mušky“) k výrobě různých nápojů lásky, předávkování ale stálo mnohého milovníka život. Prášek ze sušených puchýřníků byl také oblíbeným jedem starověkých a středověkých travičů.

Luděk Hrozný

Komentáře