Až vám jednou váš milý potomek přinese ze školy ukázat svůj obrázek s růžovým rybníčkem místo vštípené modré, neopravujte ho, ale pochvalte ho za jeho přírodovědné znalosti. Zářivě růžová jezera totiž skutečně existují!

Jedno z nejpastelovějších „žvýkačkově“ růžových jezer leží kde jinde než v zemi bizarních míst a tvorů – Austrálii. Nevelké 600 metrů dlouhé a 250 metrů široké jezero Hillier rozlité po ostrově Middle Island nedaleko australské pevniny působí v obklopení zářivě modrého oceánu a zeleně eukalyptových stromů skutečně jako rozšlápnutá dětská žvýkačka.

FOTO: Pastelově růžové jezero připomíná rozšlápnutou žvýkačku

Pastelově růžové jezero připomíná rozšlápnutou žvýkačku - jkavmy8mPastelově růžové jezero připomíná rozšlápnutou žvýkačku - r0_0_1372_765_w1200_h678_fmaxPastelově růžové jezero připomíná rozšlápnutou žvýkačku - thumbnail_standardPastelově růžové jezero připomíná rozšlápnutou žvýkačku - 2319322d-8a26-4ac1-a684-fc20ee9ce68aPastelově růžové jezero připomíná rozšlápnutou žvýkačku - maxresdefault
Další fotky
Pastelově růžové jezero připomíná rozšlápnutou žvýkačku - Hillier-Lake-view

Za co jezero vděčí své unikátní barvě, je stále otázkou. Většina vědců se ale přiklání k názoru, že za neobvyklé zabarvení může mikro-řasa Dunaliella salina vytvářející karotenoid anebo extrémofilní organismus halofil hovící si v extrémně slaných vodách.

U růžové barvy tahle přírodní bizarnost nekončí. Jezero Hillier je totiž podobně slané jako Mrtvé moře a nedovolí vám se tedy řádně utopit. Koupání je pro lidi sice zcela bezpečné, ale nedostupné, ostrov odříznutý od pevniny lze navštívit pouze pomocí lodi nebo shlédnout z letadla.

Po havárii kontejneru v roce 1992 zaplavily Tichý oceán desítky tisíc gumových kachniček. Některé z nich brouzdají po moři dodnes

Raritou je i oproti ostatním růžovým jezerům (ano je jich víc, jedno takové jezero – Retba – je např. v Senegalu) neměnnost barvy vody, pokud tekutinu z jezera naberete třeba do skleničky – i tehdy totiž zůstane jasně růžová a tak je možná dobře, že je přístup k jezeru obyčejnému, po suvenýru toužícímu smrtelníku zakázán.

Jan Králík

Gabon vyhlásí největší mořskou rezervaci v Africe. Ochrání delfíny, velryby a mořské želvy

Komentáře