Všichni ten styl oblékání známe. Trochu britského dandyho, trochu smart casual a trochu „nemůžete mě zatknout, můj tatínek je právník“ v jediném outfitu. Preppy je, alespoň v současné době trochu sofistikovanější verze klasické amerikany a pokud chcete působit nedbale stylově, není nic lepšího.

Preppy někdy kolem roku 1900 na univerzitách Ivy League. Harvard, Yale a Princeton jsou odjakživa rodištěm elit a mladí pánové se rychle naučili dobře oblékat. Teď už vážněji, dá se popsat jako sportovně elegantní mix.

Pravidla barev

Žádné colour blocking, žádné opravdu výrazné barvy, žádný neon a minimum pastelů. Když chcete zařadit barvu, jděte raději směrem jednoho výrazného detailu nebo kusu, ale vše ostatní udržte v tlumených barvách. Velké rudé písmeno na bundě je naprosto v pořádku, ale už si k němu neberte rudé chinos.

Zlatá rovnováha

Příliš světlý look bude vypadat jakože jste na riviéře a to už mluvíme spíš o dandym nebo sprezzatuře. Celkově tmavý look bude zase příliš smart casual a sofistikovaný. Zlatá rovnováha tedy znamená, že když chcete obléknout tmavě modrý cardigan, světlé chinos nebo džíny budou ideální. A zase obráceně. Světlé sako, bomber nebo košile a k tomu tmavé kalhoty.

Čisté střihy

Vzhledem k tomu, že preppy vzniká před více než sto lety a svého vrcholu dosahuje v padesátých letech, vyhněte se moderním střihům a edgy designu. Mikina od Vetements je super, ale k preppy stylu sedět nebude. V padesátých letech byly střihy jednoduché, promyšlené a stále dodržovaly krejčovské konvence.

Základy preppy šatníku

Klasická oxford košile

Někdo, kdo chodil v padesátých letech na Ivy Leaque si s největší pravděpodobností neoblékne tričko jazykem Rolling Stones. Aspoň ne na veřejnosti.

Navy sako

Saka z přírodní látky (žádný lesk) v tmavé modři jsou základ univerzitních šatníků. Investujte do kvalitní látky a perfektního střihu. Můžete dokonce experimentovat s lemy nebo nášivkami na kapsách.

Hrubý svetr

Když bude světlý, je ideální na letní večery. V tmavé barvě nebo třeba šedé ho můžete vzít pod sako, jen tak ke košili, s kravatou z něj zase dostanete formální nonšalanci. Prostě nešlápnete vedle.

Sportovní bomber

Jsou snad v každém druhém filmu z univerzitního prostředí. Nosí se na tréninky, ale i na závody ve veslování a podobné akce. Pokud si nejste jistý velkým písmenem na hrudi, jděte po jednodušší variantě a tlumených barvách.

Polo triko

Co si budeme povídat, jednoduše k tomu patří. Vyhněte se ale logům a přehnaným dekoracím. Pak totiž člověk chodí na hraně lacinosti.

Mokasíny

Buď v klasickém designu z kůže a semiše, ale pro letní měsíce můžete jít v „boat“ variantě s tkanicí.

K preppy vám dál rozhodně poslouží chinos, ale ty má asi většina z nás stejně v šatníku. Pro sportovnější momenty můžete sáhnout třeba po rugby dressu, ale to typu, který by si někdo oblékl v před padesáti lety.

Co se doplňků týče, jakmile to přímo křičí „jachta“, máte v podstatě vyhráno.

Když jste celkově na pochybách, řekněte si: „Jak by se oblékl JFK?“ a držte se toho.

Komentáře