Pokud vás ohromují plovoucí paláce – superjachty (definované alespoň 24 metry na délku) – nad následujícím výčtem výloh vám zaručeně zůstane rozum stát. A taky vám vyschne imaginární peněženka.

Co doopravdy stojí taková jachta? Mnohem víc než jenom onu závratnou cenu na visačce. Jejím provozováním (a že to nebude ledajaké skromné využití, když už si někdo takovou superjachtu pořídí) se na sebe kupí závratné a nikdy nekončící výdaje. Mnohdy tak majitel jejím používáním zaplatí několikanásobek původní kupní ceny. Tyto „plovoucí peníze“ si tak opravdu může dovolit pouze mizivé procento obyvatel naší planety.

FOTO: 6 nejdražších jachet světa. Jedna z nich je dokonce ze zlata

6 nejdražších jachet světa. Jedna z nich je dokonce ze zlata - zlato6 nejdražších jachet světa. Jedna z nich je dokonce ze zlata - eclipse6 nejdražších jachet světa. Jedna z nich je dokonce ze zlata - andrey-melnichenko6 nejdražších jachet světa. Jedna z nich je dokonce ze zlata - abrm6 nejdražších jachet světa. Jedna z nich je dokonce ze zlata - azzam
Další fotky
6 nejdražších jachet světa. Jedna z nich je dokonce ze zlata - rising-sun

Pořizovací cena superjachty může být od necelých 2 milionů amerických dolarů, nebo za ni taky můžete utratit milionů rovnou 300 – to přesně udělal miliardář Roman Abramovič, jehož 160 metrová jachta Eclipse je momentálně největší jachtou v soukromém vlastnictví.

Kromě závratné pořizovací ceny se majitelé musí smířit s faktem, že každoročně minou okolo 10 % z nákupní ceny na výlohy za provoz tohoto plovoucího pokladu. To znamená milion ročně na údržbu „skromnější“ superjachty za 10 milionů amerických dolarů.

Čím větší loď, tím je větší posádka. A k tomu jejich výplaty. Člen lodní posádky, vykonávající rutinní práce, si v průměru vydělá okolo tří a půl tisíce dolarů měsíčně, záleží na velikosti lodi. Kapitánům se samozřejmě platí víc – jejich plat se pohybuje okolo 7 až 20 tisíc dolarů za měsíc. Jenom jachty ukotvené ve floridském Broward County, s oblíbeným centrem jachtařů městem Fort Lauderdale v čele, každoročně stojí 3 miliardy dolarů na platech a poplatcích. Na posádku se nabalují další náklady – zdravotní pojištění, výcviky, uniformy a nezmínili jsme ještě zaplacení dočasných denních pracovníků pro menší úkoly.

Průzkum provedený sdružením Marine Industries Association of South Florida nám odhaluje jeden konkrétní případ nesmírného množství výloh spojených s tímto koníčkem pro nejbohatší lidi světa. Kapitán jedné 55metrové jachty prozradil, kolik výdajů stála dvouměsíční návštěva přístavu Fort Lauderdale:

14,255 dolarů za denní pracovníky.

11,190 dolarů za výdaje spojené s posádkou (pojištění, tréninky, uniformy…).

50,000 dolarů kapitán utratil za zásoby na příští sezónu.

100,000 dolarů za kotvící místo a pohonné hmoty (při oblíbených událostech, jako je např. Monaco Grand Prix mohou ceny ještě nesmírně stoupnout).

142,000 dolarů za rutinní údržbu a opravy.

6000 dolarů za všelijaké maličkosti – účet za televizi, navigaci apod.

Celkově uvedl sumu 643,164 dolarů (něco přes 14 milionů korun) jenom za již zmíněnou dvouměsíční zastávku.

Odhadem utratí majitelé superjacht 400,000 dolarů každoročně za palivo, za ukotvení pak okolo 350,000 amerických dolarů ročně.

Bohužel i takové luxusní hračičky, jako jsou superjachty, časem stárnou – potřebují tedy pořádnou péči. Pravidelná údržba a opravy stojí okolo 2 % hodnoty jachty po jejím prvním roce na moři. Po deseti letech procento stoupne až na 7,5 %. Na větší katastrofy je tu pojištění – asi 240,000 dolarů ročně. Všechny zmíněné výdaje se dají označit za „nezbytné“ pro správný chod na palubě, další výčet výloh na různé zábavy, večírky a sešlosti by byl na další plnou stranu.

Majitelé superjacht často část peněz vynaložených na náklady s fungováním jachty získají zpátky jejím pronajmutím. Za šedesátimetrovou plně vybavenou luxusní jachtu i s cateringem si mohou účtovat až 425,000 dolarů měsíčně.

Jan Králík

A tady se dozvíte, jakou vychytávku používali vikingové při navigování na širém moři.

Komentáře