Každých pár desítek let se několika šťastlivcům naskytla neobvyklá podívaná na skelet tajemné ztroskotané lodi vyčnívající z hladiny velkého jezera. Až do letošního roku totožnost staré plachetnice, jež ke dnu klesla pravděpodobně okolo roku 1880, zůstávala záhadou.

Blízko břehů Michiganského jezera v USA, jednoho ze systému pěti Velkých jezer, se na různých místech v minulosti celkem čtyřikrát zjevil vrak staré plachetnice. Stalo se tak v letech 1947, 1974, 2018 a nakonec i letos, roku 2021. Nečekaná odhalení vodního hrobu mají na svědomí neustále se měnící proudy, úroveň hladiny vody a písečné dno, jež je v ustavičném pohybu.

Výzkumníci, kteří se v 70. letech rozhodli přijít záhadě na kloub a určit pravou identitu „michiganské lodi duchů“, se zpočátku domnívali, že se nejspíš jedná o přes padesát metrů dlouhou plachetnici „Woodruff“, která ve vodách jezera ztroskotala roku 1878.

FOTO: Badatelé odhalili identitu tajemné lodi

Badatelé odhalili identitu tajemné lodi - sample-shore-wreck-1-1-640×431Badatelé odhalili identitu tajemné lodi - 623363844_750x422Badatelé odhalili identitu tajemné lodi - A7Y2YSR2T5BZVNGXCRK2OEHT6ABadatelé odhalili identitu tajemné lodi - PEVWG7TG7VAQNBGEMTNAQ3HMN4Badatelé odhalili identitu tajemné lodi - 2ZTQRF6665BQDCZCCBAMZWQYH4
Další fotky
Badatelé odhalili identitu tajemné lodi - MCXBP6XBXJD4NA6NR5Z3P3OCCQBadatelé odhalili identitu tajemné lodi - PNAAK2G24VGDHD7MQIIEP7Z3DMBadatelé odhalili identitu tajemné lodi - NPIPQHYTHJCKBMEDNHTWKONVIEBadatelé odhalili identitu tajemné lodi - JU5EWUOHTVCVVPHPAEVIQILOSABadatelé odhalili identitu tajemné lodi - EPYKPRFWGVG7TDJA7Q72YX5J2QBadatelé odhalili identitu tajemné lodi - DDYAZH54OJFODIRMYO7TTVYNNIBadatelé odhalili identitu tajemné lodi - BP6CNANDJVADXDIPFTXRSFBT7ABadatelé odhalili identitu tajemné lodi - 6OF77LEHWVAO7JMEZL4PTIH6OYBadatelé odhalili identitu tajemné lodi - 2XJKXT2HGFCO5OKNSVRHITNHGI

Teprve letos po podrobnějším průzkumu, ke kterému mohlo dojít díky příznivým podmínkám, se většina z badatelů shodla na tom, že se jedná o „prokletou“ plachetnici „Contest“, nad níž se zavřela hladina kdysi v 80. letech 19. století.

Sedmatřicet metrů dlouhá dvoustěžňová plachetnice „Contest“, která sloužila jako nákladní plavidlo, totiž přitahovala po dobu své kariéry, jež začala okolo roku 1855, sérii námořních neštěstí. Kromě několika srážek dokonce roku 1868 klesla ke dnu, za velký peníz pak byla znovu vynesena na hladinu a opravena.

Jste milovníci veteránů? Švédský lesní hřbitov je poset desítkami krásných vraků starých aut

Na badatele a nadšence do ztroskotaných lodí nejspíš čeká mnoho dalších vzrušujících objevů. Craig Rich, ředitel asociace zabývající se výzkumem lodních vraků na území Michiganu, řekl, že jezero je jedním velkým „živým organismem, který se v zásadě mění každým dnem“ a jež neustále „odkrývá a zahaluje nové objekty“.

Jan Králík

Komentáře