Koupit v ČR boty? Kvalitní boty? Hezké boty? Za cenu nepřevyšující 10 000 Kč? Máme tady problém…

Můžeme vyrazit na Pařížskou, kde koupíme nádherné kousky, ale cenovka je poněkud vyšší. Louis Vuitton většinou okolo 15 000 Kč, Prada okolo 10 000 Kč a více, Gucci občas něco lehce pod 10 tisíc, Ferragamo také. A kvalita nerovná se cena. Tady spíše platíme za brand a design. Protentokrát ale přenechme pařížskou cigánovi z Piešťan, který nás jistě brzy potěší nějakým tím videem z Gucci obchodu.

Taky se můžeme stavit v Beltissimu (asi nejlepší volba v ČR), kde se dají sehnat hezké boty, často ale z loňských kolekcí značek jako Armani, Fratelli Rossetti či Kenzo (Kenzo prý ale k dostání v síti obchodů Beltissimo už nebude). Pak můžeme zavítat do Bosse v ulici Na Příkopě nebo v Pařížské. Ceny okolo 8000 Kč, kvalita velmi průměrná, většinou se nejedná o rámové boty, takže je to bouchaná lepená konfekce (ale hezká). Ze zoufalství můžeme zabloudit do předraženého Salamanderu, kde opět nalezneme boty z výprodejů. Není zde problém narazit na „New arrivals“ Hugo Boss za 8 tisíc, které najdete už 2 roky jako besteller v outletech Metzingen nebo Parndorf za cenu okolo 150 eur. Pozor na jejich privátní značku Salamander. To je hrozný šmejd, druhojakostní kůže. Ješte tady je Leiser (Na Příkopě a u Obecního domu). Ten bych zařadil ještě o něco níže než Salamander. Něco občas najdete u Blažka. Prostě hezké obyčejné boty. A pokud si šlehnete a dostatečně se opijete levnou vodkou u blízkého ruskojazyčného stánku na Václaváku, můžete zkusit mekku lepené konfekce u Bati, který obouvá (třetí) svět.

Kde kupujete v ČR boty? Napište své tipy do diskuze.

Hurá do zahraničí

Velké množství mužů, kterým není jedno, co mají na noze, nakupuje v Anglii. Jermyn Street a hlavně Charles Tyrwhitt. Hezké, velmi klasické boty, střední kvalita. Tyrwhitt je permanentně ve slevě, ale průměrně zde za boty (jejich vyšší kolekci) nedáte více než 3500 – 4000 Kč, spíše méně. Pozor ale, některé zdejší boty za 50 až 70 liber nejsou z telecí kůže a také nejsou 360 Goodyear a jsou šité v Indii (dle anglické předlohy, jak je marketingově zdůrazňováno). Kvalita kůže je nižší a vyrovná se baťovkám (i když design je někde jinde). V Anglii se určitě vyplatí podívat po značkách Church’s (cena od 220 do 400 liber), Cheaney (200 – 280 liber), Loake (130 – 200 liber) nebo Barker (130 – 180 liber). Zvláště Loake (viz obrázek na začátku článku) jsou moje oblíbené. Za cenu okolo 5 000 Kč dostanete super botu s vynikající kůží. Ano, nejsou to boty na 10 let, ale pokud budete používat cedrové napínáky a pravidelně je ošetřovat, několik let vám budou velmi dobře sloužit. Navíc mám neoficiálně potvrzeno, že některé boty od Tyrwhitta pocházejí z továrny Loake.

Screen-shot-2011-08-15-at-22.54.462
Ještě jednou Loake – něco na blížící se podzim a zimu.

A pak tu máme Milán respektive celou Itálii. Fratelli Rossetti jsou jedny z nejlepších, ale cena tomu odpovídá. Počítejte 300 eur, spíše však 350. Když trefíte slevy, dostanete se někam ke 250 eur. Samozřejmě Moreschi, ale cenově stejné jako Fratelli Rossetti. V Itálii najdete celou řadu noname značek s cenou okolo 100 – 150 eur za pár. Nečekejte žádnou extra kvalitu, ale jako bota pracant (= maximálně rok a vyhodit) to nemusí být špatná volba. Pokud jedete do Itálie autem, stavte se v outletu FoxTown u švýcarského Lugana (cca 50 km od Milána). Dolce & Gabbana, Fendi, Ferragamo, Fratelli Rossetti, Burberry, Pollini atp.

Screen-shot-2011-08-15-at-23.14.50
Fratelli Rossetti

Také není špatné vyjet do Rakouska nebo Německa. Já mám dobré zkušenosti s obchody Salamander ve Vídni. Je až s podivem, jak se může jedna obchodní síť ve dvou sousedních zemích lišit. Kenzo, Joop!, Porsche Design, Hugo Boss. Cenově většina okolo 200 eur. Pokud koupíte dva páry, ušetříte oproti ČR zhruba 200 – 300 eur, za což získáte hezký výlet do Vídně a jednu noc v průměrném hotelu. A cestou se můžete stavit v Parndorfu. Německo určitě Metzingen nebo Drážďany. Žádný extra výběr, ale aspoň cenově to je lepší než v ČR.

Kde kupujete v zahraničí boty? Jaká je vaše oblíbená značka a kolik jste ochotni za hezké kvalitní boty utratit? Napište své tipy do diskuze.

Komentáře