Je známý jako „Malíček“ ze seriálu Hra o trůny. Momentálně ovšem irský herec Aidan Gillen působí ve zcela jiné roli. Stal se z něj vesmírný detektiv. Jako moderátor pořadu Vesmírní zabijáci (Killers of Cosmos), který aktuálně běží každou neděli ve 20 hodin na stanici Discovery, zkoumá s pomocí řady odborníků možná nebezpečí hrozící naší planetě. „Vesmír mě zajímá, navíc vždycky jsem chtěl být detektivem z kreslených filmů ze čtyřicátých a padesátých let minulého století. Tohle mi připadalo jako dobrý způsob, jak to všechno skloubit dohromady,“ vysvětluje Gillen.

Jaký je váš vztah k astronomii?

Kromě toho, že s oblibou sleduji sci-fi filmy a seriály, jsem už jako dítě rád pozoroval hvězdy.  Samozřejmě mě fascinovalo, ale trochu i děsilo, když Neil Armstrong jako první člověk vstoupil na povrch měsíce. Pak jsem se ale dozvěděl, že měsíc je ze sýra, takže všechno bylo v pohodě (smích).

Co vaše povědomí o vesmírných hrozbách směrem k naší Zemi?

Určité povědomí jsem měl, ale ne tak hluboké. Přeci jen pozemské hrozby vnímám jako mnohem větší. Za nejzajímavější a nejpravděpodobnější vesmírnou hrozbu pro naši civilizaci jsem tak považoval vesmírný odpad. Žádné gama záření a další vesmírné jevy. Pořad Vesmírní zabijáci, Carlo Sagan a spousta dalších lidí, kteří se na něm podílí, mi však opravdu otevřeli oči.

Můžete představit koncept pořadu na Vesmírní zabijáci, jehož jste hlavním protagonistou?

Naším cílem je nabídnout srozumitelnou a zábavnou show, která divákům nejprve s pomocí ilustrací a nezbytné diskuse odborníků ukáže, jaká vesmírná nebezpečí nám reálně hrozí. Ti je trochu vyděsí, ale pak hned lehce uklidní s tím, že není pravděpodobné, že se něco z toho stane příští týden. I když ve skutečnosti se tak může stát…

Jak velké nebezpečí podle vás momentálně představuje vesmír pro lidstvo?

Pořád si myslím si, že nejsme v bezprostředním nebezpečí. Na druhou stranu, jak říkají vědci v našem pořadu, vše, o čem v jeho rámci diskutujeme, se může stát v horizontu desítek, stovek let, ale klidně i zítra… Neustále vidíme padat hvězdy, máme zkušenosti s meteority. Když se ohlédneme až do období dinosaurů, můžeme si říct, že nebýt meteoritu, asi bychom tady teď nebyli.

V souvislosti s meteority můžeme pro konkrétní ilustraci zabrousit i do vašeho rodného Irska, na jehož území v relativně nedávné minulosti dvakrát dopadl meteorit. Vybavíte si nějakou vzpomínku? 

Jeden z těch případů se udál poblíž Hrabství Carlow. Nedaleko odtamtud pochází moje prababička. Abych však řekl pravdu, já jsem o tom nikdy moc neslyšel. Spíše si vybavuji rok 2013 a ruský Čeljabinsk. To, co se tam stalo, ta spousta zraněných, to nám všem otevřelo oči.

Máte z „vesmírných zabijáků“ strach?

Já osobně nemám strach z černé díry a dalších podobných věcí, o kterých se v souvislosti s vesmírem hovoří. Mnohem více se obavám hrozeb, které si na Zemi způsobujeme sami. Velkým problémem je třeba klima. Podle mě je tak větší pravděpodobnost, že planetu zničíme dříve, než bude zasažena vesmírným paprskem nebo čímkoliv jiným.

Po zkušenostech, které jste v poslední době získal. Co soudíte o existenci mimozemšťanů?

Tuhle otázku jsem si kladl už během natáčení seriálu Project Blue Book, ve které jsem hrál astrofyzika a specialistu na UFO J. Allena Hyneka. Podle mě je vysoce nepravděpodobné, že jsme ve vesmíru sami. Zároveň je však vysoce nepravděpodobné, že v dohledné době navážeme kontakt s jinými formami života nebo civilizacemi. Pokud ovšem lidstvo přežije a bude se nadále technologicky vyvíjet, je to možné.

Foto: Shutterstock

Ilustrační foto: Discovery Channel

Komentáře