„Padlý astronaut“ leží na měsíčním povrchu již padesát let, o jeho existenci ale ví málokdo. Umístění malé sochy astronauta na Měsíci proběhlo v tajnosti, veřejnost se o něm dozvěděla až po přistání členů posádky Apollo 15.

Pod strohou plaketou se slavnými jmény, hranou zabodnutou do země, leží v pustotě měsíční krajiny 8 centimetrů drobná hliníková soška astronauta ve skafandru. Umístil ji tam roku 1971 americký astronaut David Scott.

Dílko s názvem „Fallen Astronaut“, tedy „padlý astronaut, vytvořil belgický umělec Paul Van Hoeydonck, poté co se s Davidem Scottem seznámil na večeři u přátel. Konverzace vyústila v Scottův nápad uctít své tragicky zesnulé kolegy, ať už se jednalo o Američany či Sověty, malou sochou.

FOTO: I na Měsíci najdete lidské umění – malou sošku „padlého astronauta“

I na Měsíci najdete lidské umění – malou sošku „padlého astronauta“ - Fallen_AstronautI na Měsíci najdete lidské umění – malou sošku „padlého astronauta“ - felicecalchi_fallen_astronaut_statuetteI na Měsíci najdete lidské umění – malou sošku „padlého astronauta“ - Dave_Scott_Apollo_15_CDRI na Měsíci najdete lidské umění – malou sošku „padlého astronauta“ - NASM-A19860035000_PS01I na Měsíci najdete lidské umění – malou sošku „padlého astronauta“ - 016b3c2ddc0650f61e596c8eb09ad478_large
Další fotky
I na Měsíci najdete lidské umění – malou sošku „padlého astronauta“ - Apollo_15_crew

Projektu dala NASA zelenou pod podmínkou dočasného utajení ve snaze uchránit vesmír před komercionalizací. Van Hoeydonck se tak pustil do tvorby díla, s dlouhým listem všemožných omezení.

Apollo 15

Soška měla být lehká, ale i pevná, materiál měl odolat extrémním měsíčním podmínkám a neměla být genderově ani etnicky vyhraněná. Na Měsíci přistála 30. července roku 1971 společně s posádkou devátého pilotovaného letu programu Apollo – 15.

Ruský kosmonaut na kterého se mělo zapomenout. Jeho krutá smrt zůstala desítky let utajena

Umístěná pamětní deska nesla jména osmi amerických a šesti sovětských zemřelých kosmonautů, včetně Jurije Gagarina nebo jmen posádky tragického cvičného „letu“ Apolla 1.

O existence sochy a plakety se svět dozvěděl až roku 1972 během jedné z tiskových konferencí, kterých se zúčastnila posádka Apolla 15. Po letech se na odtajněné situaci snažil vydělat samotný autor figurky Van Hoeydonck, dokud mu NASA svými stížnostmi nezatla tipec.

Jan Králík

Komentáře