Začali jste mít neodbytný pocit, že ve vašem vztahu není dlouhodobě něco v pořádku? Už to není, co to bývalo? Možná je čas se rozejít a zůstat aspoň chvíli sám. Vůbec to nemusí znamenat, že jste selhali. Ptáte se, jak to poznáte? Víme to.

Následující informace vás možná překvapí. Ukončené vztahy ještě nemusejí znamenat, že se vám vztah nepovedl nebo nevyšel, že jste to prostě nezvládli. Vůbec ne, i když váš mozek, vaše rodina i širší okolí vám budou nejdřív říkat či dávat najevo něco jiného a upozorňovat vás na vaše selhání. Jsme totiž nastaveni na to, že ve všech situacích musíme uspět. Už si ale neuvědomujeme, že úspěchem ve vztazích může být i to, že se dokážeme včas rozejít.

Mějte na paměti jednu důležitou věc: vztah není nikdy důležitější než dva jedinci, kteří jej mezi sebou mají. Nikdy proto nezůstávejte ve vztahu, který přestává fungovat, jen abyste dobře vypadali před ostatními. Ano, singles jsou pořád bráni jako někdo, kdo není schopen lásky, kdo není sám z vlastního přesvědčení, kdo není schopen navázat smysluplný vztah. Trapný předsudek!

Jenže jak poznáte, že je čas to skončit a v klidu se rozejít? Každý může vnímat jiné impulzy, jistá „pravidla“ přece jen existují pro všechny.

Vaše cíle se vylučují

Není na škodu, když ve vztahu toužíte po rozdílných věcech, ale neměly by být odlišné diametrálně. Musí být možné ohledně nich dosáhnout diskusí kompromisu, s nímž budete v pohodě oba. Příklad: Jeden z vás chce koupit byt, druhý touží byt se zahradou. Co takhle pořídit si byt s větší terasou? Jeden má rád v létě moře, druhý horské túry. Můžete vyrazit k italským jezerům. V takových případech řešení uspokojivé pro obě strany nalézt lze. Ale co když si ji on chce vzít a ona má už jen z představy svatby infarkt? Nebo dítě – jeden hlas pro, druhý zásadně proti. Takovou věc v budoucnu konstruktivně nevyřešíte.

Nepoznáváte sám sebe

Ve vztahu je důležité zůstat sám sebou. Pokud mate neodbytný pocit, ža se až příliš snažíte naplňovat očekávání vašeho protějšku, a potlačujete tak vlastní emoce a pocity, není to v pořádku. Rozhodně vás nenavádíme, abyste si lhali nebo jeden před druhým úmyslně něco zatajovali. Jenže jestliže jste už dlouho nebyli ve svém vlastním světě, nejeli třeba sami na výlet, nešli s přáteli na fotbal, není to dobře. Jakákoli závislost, i ta citová, znamená nepříliš nadějné vyhlídky na smysluplnou budoucnost vztahu.

Hledáte výmluvy

Nechce se vám jít do kina, protože byste ten večer šel raději do baru s přáteli. Dobrovolně dáte přednost práci večer, než byste uvařil večeři, kterou jste slíbil. Nejste však schopen to tomu druhému sdělit po pravdě a najdete si výmluvu. Prostě lžete. A opakuje se to stále častěji, snažíte se stále intenzivněji omezovat kontakt. Zde je rozchod naprosto nevyhnutelný.

Stále víc mlčíte

Někdy může být mlčení obohacující, ne však v dlouhodobém horizontu. Najednou začne být mlčení trapné a tíživé, témata k rozhovorům taháte až z vlastní paty, navíc máte pocit, že vám nikdo nenaslouchá, ani nevyvíjí vlastní konverzační aktivitu. Smiřte se tedy s tím, že jste se navzájem přestali zajímat, lepší už to nebude. Možná to bolí, ale je to tak.

Hádáte se

Zde není příliš třeba dalšího komentáře. Jednou za čas si hlasitěji vyměnit názory neškodí, ale začali jste omílat to samé dokola? Z argumentů se staly výčitky? Hádky místo rozumu ovládají vaše bouřlivé emoce? Viděli jste film Válka Roseových? To přece nechcete!

Martin Hradecký

A zde se dozvíte, že oči prozradí vaši sexuální orientaci.

Komentáře