Indická ekonomika aktuálně vykazuje takový růst své ekonomiky, že teď dokonce předhání mocnou Čínu, která se jinak řadí mezi světové hospodářské superrychlíky. Nejaktuálnější zveřejněné údaje ukazují, že celkový růst HDP Indie vzrostl z 6,5% v předchozím čtvrtletí na na 7,2%, oproti v tom současném. Což pro Indii, která dlouhou dobu zaostávala za Čínou, znamená definitivní návrat k lepším zítřkům.

Podle údajů zveřejněných včera v noci se očekává, že indická ekonomika vroste v roce 2018 o 7,4% a v roce 2019 o 7,8%. Je to výrazně vyšší ve srovnání s Čínou, kde se odhaduje růst o 6,6% a 6,4% ve stejném období. To má za následek vysoká osobní spotřeba a zavedení vnitrostátních daní za zboží a služby a v neposlední řadě fluktuace měnových kurzů. „Ve střednědobém horizontu se očekává růst s pokračující implementací strukturálních reforem, které zvyšují produktivitu a stimulují soukromé investice,“ uvádí zpráva společnosti tradingeconomic.com.

Rozdíl mezi oběma zeměmi je v míře růstu HDP (hrubý domácí produkt). Zatímco Indie začíná na velmi nízké úrovni využití zdrojů, může si tak na základě lepšího využití nadbytečných zdrojů stávajícími technologiemi růst HDP navýšit. Čína naopak začíná na vyšším využití zdrojů, tudíž už nemůže navyšovat HDP. To způsobuje částečnou frustraci, protože musí inovovat, což není snadné vzhledem k její hospodářské struktuře.

Mnoho vysvětluje tabulka konkurenceschopnosti. Zde je krásně vidět rozdíl v hodnocení na žebříčku světového hospodářského fóra (WEFR) v oblasti globální konkurenceschopnosti. Indie je daleko napřed, zatímco Čína zaostává.

Zdroj: www.tradingeconomic.com

Bystré nosy investorů vycítily potenciál v této zemi už začátkem roku. A nechyběl ani zástupce za Českou republiku. Nebude asi žádným překvapením, že se jedná právě o skupinu PPF, nejbohatšího čecha Petra Kellnera. Informovaly o tom indické servery. PPF už v Indii působí od roku 2012 prostřednictvím společnosti Home Credit.

Miroslav Romaniv

Čtěte také: Chcete být úspěšní a neselhat? Přinášíme vám seznam, jak toho snadno docílit.

Komentáře