Termín „produktivita“ se v zaměstnání dnes řeší čím dál tím častěji. Je s ním spojena pracovní doba versus vykonaná práce a její následné ohodnocení. S množstvím požadavků je tedy vyvíjen větší nátlak a občas máme pocit, že se propadáme a nedokážeme se z toho vymotat. Osobní trenér a kouč Sam Wigan přišel s metodou, jak být produktivní, a to v následujících třech krocích.

Dejte sbohem panickým záchvatům, že nic nestíháte včas, jednou provždy. Někdy jsou řešení problémů, které si téměř vždy vytváříme sami, na dosah ruky. A navíc zjistíte, jak jednoduché to je.  S touto metodou ve třech krocích snadněji a organizovaněji zvládnete každý pracovní den. Víkendy a večery tak budou opět zábavné.

Krok první: Dostaňte vše z hlavy ven

1) Vytvořte si seznam věcí, které potřebujete zvládnout, tak ať na ně vidíte a tím pádem je nemusíte nosit v hlavě celý den. Zvýrazněte si věci, které musíte stihnout v ten den a postupně je odškrtávejte. Myslet na spoustu věcí najednou má za následek časté zapomínání a brání nám to být kreativní. Naše hlava je na řešení a vytváření, ne na ukládání upomínek.

2) Používejte kalendář. Umožní vám mít přehled o schůzkách, ale i důležitých osobních věcech, na které byste neměli zapomenout. Navíc už nikdy nebudete chodit nikam pozdě, protože si můžete nastavit také připomenutí dané události o pár minut dopředu. Nejen vy, ale i vaši kolegové to ocení.

3) Personalizovaný seznam je skvělá věc v tom, že si můžete dopředu napsat otázky ke konkrétním lidem, od kterých potřebujete informace nebo jim zkrátka něco sdělit. Vždy, když se pak potkáte, budete mít vše na jednom místě.

4) Pracujte méně. Nemáme na mysli nepracujte vůbec, ale měli byste si stanovit na každý den nanejvýš tři důležité úkoly, které chcete v ten den stihnout. Zbytečně se nezahlcujte dalšími povinnostmi. Uvidíte, jak skvělý budete mít pocit, když svou práci stihnete včas.

Krok druhý: Pečujte o sebe

5) Občas zpomalte, abyste mohli zrychlit. Že to zní divně? Nezdá se vám někdy, když běžíte na schůzku, že té vzdálenosti vůbec neubývá, ale naopak? Zkuste chodit pomaleji a včas. V práci se zhluboka nadechněte a potom otevřete oči. Uvidíte svět jasněji. Pomáhá také zvednout se každou hodinu od stolu a na pět minut se jít projít.

6) Dopřejte si kvalitní spánek. Účinek je stejný jako u meditace. Tělo si dostatečně odpočine a nabije energií. V některých korporátních firmách existují tzv. odpočívárny. V těchto místech si zaměstnanci mohou dát lidově řečeno „dvacet“. Vaše tělo bude mít po probuzení daleko víc energie než po několika šálcích kávy.

7) Pijte méně kávy. Jak už jsme naznačili v předchozím bodě, neměli byste to s ní přehánět. Rozhodně z vás neudělá produktivnějším. Neříkáme ovšem, že ji nemáte pít vůbec. Jen omezte množství na jeden šálek denně, pro požitek. Budete se divit, ale má to příznivý dopad na energetickou úroveň stejně jako na duševní a emocionální pohodu.

8) Jste to, co jíte. Teď nemáme na mysli ten televizní pořad. Ale základem všeho kromě spánku je i strava. Pomocí jídla příjimáme energii, tak dopřávejte svému tělu více látek v co nejpřirozenějším stavu. Zlatá česká klasika v podobě kynutých knedlíků a zahuštěných omáček nám rozhodně v tomto ohledu neprospívá. Zahrňte do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce. Ty jsou přírodním zdrojem energie.

Krok třetí: Chce to čas

9) Dělejte malé kroky. Často toho chceme hodně zvládnout, a místo abychom toho docílili, se ocitáme v pasti. Selháváme, jsme netrpěliví a nerealističtí při stanovování svých cílů. Uvědomte si, že se nepokoušíte obletět svět za hodinu. Takže spíše než učinit velkou změnu teď hned, jak to máme ve zvyku, začněte raději pomalu a postupnými kroky. Jinak se znovu ocitáte ve smyčce pasti.

10) Soustřeďte se. To, jak spravujete svůj pracovní život, má za následek také to, jak spravujete svůj život obecně. Zaměřte se vždy a pořádně hlavně na jednu věc a nevzdávejte se, pokud něco nejde hned podle plánu. Uvidíte, jak budete ohromeni, kolik úspěchu a růží vám trpělivost přinese.

Miroslav Romaniv

Čtěte také: Pro všechny milovníky fotbalu, architektury a cestování. Představujeme vám ta nejpůsobivější fotbalová hřiště světa. 

 

Komentáře