Víte, co je CPHØ1? Plovoucí ostrov a na něm jeden strom. Ostrůvek bude kotvit na různých místech v kodaňském přístavu a přistát na něm může každý.

Prototyp ostrůvku vytvořil australský architekt Marshall Blecher společně Magnusem Maarbjergem z designového studia Fokstrot. Ostrůvek bude kotvit v kodaňském přístavu, tu na jednom místě, a tu zas na jiném. Bude na něm moci přistát kdokoli a sloužit má jako místo k odpočinku, rybaření či piknikování. Bude na něm možné přespat nebo z něj plavat. Na CPHØ1 se také mají konat různé akce.

Ostrov má rozlohu 20 čtverečních metrů a je ručně vyrobený ze dřeva, přičemž na hladině jej pomáhají udržet recyklované plastové lahve. Uprostřed je zasazená asi šest metrů vysoká lípa.

Co bude dál? Designerský tým pracuje na flotile, nebo chcete-li, souostroví podobných plošin, které by mohly být rozmístěné v přístavu a sloužit různým účelům: jako saunový ostrov, plovoucí pěstírna mušlí, plovoucí zahrada, či potápěčské plošina. V případě potřeby lze ostrovy spojit do jediné velké plošiny.

Prototyp vznikl za podpory grantového programu státního fondu pro architekturu s názvem 1:1 a organizace Havnekultur 365. Strom poskytla firma SITAS, Susens Bådbyggeri a Syddjurs Savverk.

Komentáře