Možná jste v kinech nedávno zaslechli Tísňové volání, vynikající dánský film s Jakobem Cedegrenem v hlavní roli. A možná si taky ujíždíte na létajícím tygrovi, jenže řetězec Flying Tiger Copenhagen, dánské filmy nebo Lego nejsou jediné vývozní artikly, na které může být Dánsko pyšné. Proč byste měli tuhle zemi navštívit a čím baví i obohacuje svět?

Tahle malá (dokonce nejmenší) skandinávská země, to není jen Hamlet, překrásná příroda a promyšlený design. Dánské království obývá necelých 6 milionů obyvatel, kteří patří k těm nejšťastnějším a nejspokojenějším na světě. A nejen proto, že objevili Hygge, točí ty nejlepší filmy v Evropě a jejich zemědělství patří k neproduktivnějším v EU. Podívejte se na ingredience, z nichž Dánové míchají svůj „recept na štěstí“.

FOTO: Dánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool

Dánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - hans-christian-andersenDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - vzpominky-na-afrikuDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - mads-mikkelsenDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - jacob-cedrgrenDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - lars-von-trier
Další fotky
Dánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - lars-ulrichDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - brigitte-nielsen-with-stallone-in-1987-pngDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - helena-christensenDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - caroline-wozniackiDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - diplo-moDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - VIBES By Sports Illustrated Swimsuit 2017 Launch Festival – Day 1Dánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - legoland-copenhagenDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - royal-copenhagenDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - flying-tiger-copenhagenDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - kanelsnagleDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - hjemmelavede-flodebollerDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - smorrebrodDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - hygge-101-desktopDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - christianiaDánsko je země zaslíbená. Šťastná a hodně cool - christiania-ii

Film

Říkávalo se vždycky „pít jako Dán“. Teď by se mohlo říkat „točit jako Dán“. A tím nemyslím čepovat pivo, to dánské asi nepatří k těm úplně nejlepším. Dánské filmy ale rozhodně ano. Šílenec Lars von Trier (filmy Tanec v temnotách, Dogville nebo Melancholia), Thomas Vinterberg (Submarino, Hon) nebo oscarová Susanne Bier (Lepší svět, Po svatbě, Bratři) prakticky neumějí natočit pitomý film. Taky jim v nich vystupují herci, kteří dovedou hrát a je radost na ně pohledět. Navíc se čím dál častěji prosazují v zahraničních produkcích, kde podle přízvuku prakticky nepoznáte, že přitáhli ze severu. Za všechny zmiňme Aragorna v podání Viggo Mortensena, zloducha z Casino Royal Madse Mikkelsena nebo hezouna Nikolaje Coster-Waldau, který láme dívčí srdce (nejen) ve Hře o trůny. A jestli se říká severská detektivka, mohlo by se říkat i dánský seriál. Seriály jako Vláda, Zločin, Most nebo 1864 milují nejen skalní fanousšci dánské kinematografie.

Literatura

Hamleta, kralevice dánského od Williama Shakespeara, zná snad každý. Málo se ale ví, že tahle tragédie vychází ze starodávného skandinávského příběhu Ur-Hamleta, prince jutského, který ve 12. století sepsal dánský kronikář Saxo Grammaticus. Jistě vzpomenete i na autobiografickou knihu spisovatelky Karen Blixen, Vzpomínky na Afriku, podle které byl v roce 1985 natočený stejnojmenny film s Meryl Streep a Robertem Redfordem. Získal Oscara. Dánsko po celém světě proslavil také pohádkář Hans Christian Andersen (Císařovy nové šaty, Křesadlo nebo Malá mořská víla).

Hudba

Možná vás to překvapí, ale jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších dánských hudebníků je Lars Ulrich, bubeník a spoluzakladatel skupiny Metallica. Mezi hipsterskou mládeží zase hodně frčí indiepopová blonďatá zpěvačka MØ, která se teď nejvíc kamarádí s americkým DJem Diplem. Zajímavé je, že pseudonym MØ z jejích iniciálů znamená v dánštině „dívka“ nebo „panna“.

Design

Jasně, IKEA je švédská, ale to neznamená, že by Dánové nebyli styloví až běda. Před několika lety do Česka vlétl Flying Tiger, který mnohdy prodává samé pitomosti, ale my ho stejně milujeme. Když nevíte coby, najdete to ve Flying Tiger. Tady totiž VŽDYCKY mají něco, co potřebujete vy nebo někdo z vašich přátel, a je jedno, jestli mají narozeniny nebo se jen nudíte. Bang & Olufsen a jejich soundsystémy možná neznáte, stejně jako porcelán Royal Copenhagen nebo nábytek Bo Concept, ale co se týče stavebnice Lego, jste (a máte ho) doma. A nejen proto, že jedním z designérů je Čech Milan Reindl.

Zábava

Dánsko se v žebříčku nejšťastnějších národů na světě ocitlo na krásném třetím místě a nikdo mi nevymluví, že je to náhoda. Národ, ve kterém najdete Legoland a druhý nejstarší zábavní park na světě Tivoli, nemohlo dopadnout hůř/ skončit níž.

Jídlo

Dánové jsou šťastní možná také proto, že se umí i dobře najíst. Co mají rádi? „Open sandwich“ Smørrebrød je vlastně takový vymazlený český chlebíček z tmavého chleba, který prostě pokladete něčím moc dobrým. Výtečné jsou i skořicové šneky Kanelsnagle nebo ‚indiánky‘ Hjemmelavede Flødeboller.

Krásky

Nejznámější dánskou modelku je bezpochyby nádherná Helena Christensen, andílek Victoria’s Secret a dánská královna krásy, která letos oslaví padesáté narozeniny. Populární je i šestadvacetiletá kočička Nina Agdal, která se proslavila vztahem s Leonardem DiCapriem. Opomenout bychom neměli ani tenistku Caroline Wozniacki, která momentálně opanuje druhé místo žebříčku ATP, a bývalou ženu Sylvestera Stalloneho, herečku, modelku a zpěvačku Brigitte Nielsen.

Významné mozky

Jedním z nejznámějších Dánů vůbec je středověký astronom Tycho de Brahe, ač patrně málokdo ví, že pochází z Dánska. První kvantový model atomu vytvořil fyzik Niels Bohr. Známý je i filozof Søren Kierkegaard, konstruktér moderního dánského nacionalismu Nikolaj Frederik Severin Grundtvig nebo lingvista Louis Hjelmslev. Po cestovateli Vitusu Beringovi se dnes jmenuje Beringova úžina.

Životní styl

Dánové jsou v pohodě a jsou hodně cool. Království dánskému vládne královská rodina, která chová jezevčíky a nic špatného se o ní nedočtete. Asi to pověstné Hygge. Že nevíte, co tohle zaklínadlo znamená?

Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, o tom napsal knihu. A v ní se dozvíte, že Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když… zkrátka pocit bezpečného domova. Pocit vnitřního klidu a blaženosti.

No, to už by stačilo, to je i na vyklidněné Dánsko moc. I tam totiž mají čtvrť, kde je absolutně cool tak trochu fakovat systém a dělat si, co se vám zachce. Christiania je „svobodné město“ v hlavním městě, kam mají turisté vstup dovolený, mohou tam utratit pár peněz, ale nesmějí fotit, protože třeba tráva se tam kouří jako se v cukrárně lízají lízátka.

Tahle polonezávislá anarchistická komuna nacházející se ve čtvrti Christianshavn v Kodani čítá na 850 až 1000 obyvatel. Založena byla 26. září 1971, kdy se v bývalých kasárnách usídlili hippies a prohlásili tenhle prostor za autonomní oblast. Ustanovili místní radu a vyhlásili zákony, jako je právo užívat marihuanu a hašiš, právo stavět bez povolení, toleranci homosexuality, společné hospodaření, zákaz nošení zbraní a zákaz motorových vozidel. Zní to skvěle, že? Liberální systém v Christianii ale řada chuligánů zneužívala k obchodování s drogami, což v minulosti vedlo k několika policejním raziím. Ale přeci jen, až se pojedete podívat do Kodaně na Malou mořskou vílu, zajeďte si i sem nadýchat se ‚čerstvého‘ vzduchu.

Petra Vomelová

Dánsko je tak skvělé,  že se objevilo mezi novými klenoty UNESCO. Podívejte se, která místa se letos připsala na seznam.

 

Komentáře