Muž, který sázel stromy. Jednasedmdesátiletý důchodce z vlastní vůle transformoval místo plné odpadků k nepoznání – v živoucí les. O tisíce vzrostlých stromů se stará na stará kolena dodnes.

Sehmus Erginoglu se před 26 lety rozhodl udělat něco se zničeným okolím své domoviny. Okolo Erginogluova milovaného města Mardin na jihovýchodě Turecka se totiž rozprostírala nelegální skládka.

Řidič kamionu Erginoglu tak dal výpověď z práce a čas strávený za volantem na cestách vyměnil v polovině 90. let za chvíle ve zpustošené přírodě. Krajinu začal vyklízet od nezvaného smetí, nainstaloval vodovodní systém a nakonec do vyčištěné půdy zasadil první sazeničky.

FOTO: Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les

Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - Mardin tree grower 1Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - Mardin tree grower 3Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - Mardin tree grower 6Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - 5fcf410667b0a90ff4d35bfdNevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - 5fcf410667b0a90ff4d35bf4
Další fotky
Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - Mardin Tree growerNevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - Mardin tree grower 7Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - Mardin tree grower 5Nevábné místo plné odpadků přeměnil senior v zelený les - Mardin tree grower

Dle vlastních odhadů v okolí během téměř třech dekád zasadil okolo 30 tisíc stromů. Shluk 11 tisíců z nich vytvořil hustý les, zbylé se dnes tyčí na různých místech okolo Mardinu a v blízkosti nedalekých vesnic. Povětšinou se jedná o borovice a platany.

Dnes 71 letý důchodce nepřestává pracovat na svém projektu, jež mu naplňuje smysl života. Každý den chodí zavlažovat mladé sazeničky, nepracuje pouze za deštivých dnů. Vodu získává z 50 studen, které sám vykopal, napájených přírodními prameny.

Bývalý narkoman 20 let pracoval na domě na stromě o 80 místnostech! Stal se největším na světě

Erginoglu, který preferuje společnost stromů před lidmi, financuje své přírodní dílo z vlastní kapsy. Do „projektu“ již dal přes 2000 amerických dolarů (přes cca 45 tisíc českých korun).

„Nic si z toho nevydělám, ale přináší mi to radost. Jakmile stromy dají plody, přicházejí sem lidé. Jedí ovoce, sedí pod stromy a jsou šťastní,“ řekl Erginoglu.

Jan Králík

Komentáře