Vysoko v Bílých horách státu Kalifornie už přes několik tisíc let stále žije nejstarší známý strom světa – Metuzalém. Přesná lokace tohoto příhodně pojmenovaného organismu je kvůli jeho ochraně přísně tajena.

Metuzalém rostoucí ve výšce 2900 metrů nad mořem je borovicí osinatou, kterou roku 1957 pomocí dendrochronologie datoval vědec Edmund Schulman jako starou přes 4500 let. Klíčit začal okolo roku 2833 před naším letopočtem.

FOTO: Nejstarší strom světa Metuzalém – která z těchto úchvatných borovic to je, můžeme jen hádat

Nejstarší strom světa Metuzalém – která z těchto úchvatných borovic to je, můžeme jen hádat - lookNY4647CANejstarší strom světa Metuzalém – která z těchto úchvatných borovic to je, můžeme jen hádat - d56050ef-3cf5-49b0-baff-f178b8cb70f3Nejstarší strom světa Metuzalém – která z těchto úchvatných borovic to je, můžeme jen hádat - 9556879134_a78e7edffb_bNejstarší strom světa Metuzalém – která z těchto úchvatných borovic to je, můžeme jen hádat - 7be8ead36d97974535d8fd5b39ef45ddNejstarší strom světa Metuzalém – která z těchto úchvatných borovic to je, můžeme jen hádat - bristleconepine-forest.jpg.1000x0_q80_crop-smart
Další fotky
Nejstarší strom světa Metuzalém – která z těchto úchvatných borovic to je, můžeme jen hádat - Bristlecone-Pine-Forest-Snowy.jpg.638x0_q80_crop-smart

Co tedy všechno tento praděd stromů zažil? Rostl už nejspíš několik stovek let před Stonehengem, před egyptskými pyramidami a když se narodil Ježíš, byl stár přes dva a půl tisíce let.

Pokácený Prométheus dlouho slávou nežil.

Ve svém okolí není Metuzalém jediným stromem tohoto úctyhodného stáří. Háj borovic, ve kterém se nachází, patří do podobné věkové generace. Metuzalém vždy nedržel prvenství ve svém „rekordu“. Roku 1964 byla v Nevadě nevědomky pokácena borovice vyššího stáří, mohlo jí být i přes 5000 let – to se bohužel zjistilo až po skácení tohoto stromu, kterému bylo posmrtně dáno jméno Prométheus.

Zmrzlé vlny, 5 tisíc let starý strom nebo černobílá beruška. 15 fotografií, nad kterými vám zůstane rozum stát

Který z věkových stromových gigantů je Metuzalém, ví jen pár vyvolených – hrozba lovců suvenýrů vyzbrojených pilami je totiž skutečná, ale i přesto je vstup do prastarého borovicového háje v Bílých horách povolen. Stezka vede skrz zakřivené kmeny a návštěvník tak může hádat, na který ze stromů svítí Slunce už přes čtyři tisíce let.

Jan Králík

Komentáře