Do českých kin dorazil film, o němž se mluví v superlativech. Zcela právem. Vdovy (Widows) jsou snímkem, který má vysoké umělecké kvality, aniž by cokoli ztratil ze své údernosti a zábavnosti. Režíroval ho Steve McQueen. Ale ne „in memoriam“ ten herec.

Vítejte v dnešním Chicagu, z něhož budete dost možná nemile překvapení. Je až po okraj přeplněné brutálními zločiny, korupci se daří, kam se podíváš. Jsou čtyři.  Zločinci, kteří jsou chladnokrevně zlikvidováni při pokusu o loupež hodně velkých peněz. Jsou čtyři. Ženy, které po nich zůstaly a odhlasovaly si, že si nic nenechají líbit. Berou spravedlnost i „spravedlnost“ do svých rukou a vy se nestačíte divit. Mají jedinou možnost – když budou jedna za všechny a všechny za jednu, mohou přežít.

Vdovy natočil Steve McQueen, který za svůj předchozí snímek, 12 let v řetězech, vyhrál Oscara. A nebyl tehdy sám, ty sošky byly celkem tři. Je dost pravděpodobné, že podobný osud potká i Vdovy. Mají k tomu veškeré předpoklady. Jsou dostatečně emancipované, což je téma, na které Akademie slyší, mají v sobě lásku a zločin, hrají v nich skvělí herci (zejména Viola Davisová je jako obvykle skvostná), jejich atmosféra je dostatečně sugestivní a přitom podmanivá.

Ať už to na Oscarech dopadne s Vdovami jakkoli, vy jim pozornost určitě věnujte. Třeba již tento víkend.

Martin Hradecký

Herecké legendy, které mají styl: Jim Carrey

Komentáře