Nespokojíte se s průměrem a hledáte kvalitu a jedinečnost i mezi parfémy? Pak vás tato vůně nadchne. Stoprocentně se díky ní vyčleníte ze stáda ostatních vonících mužů, o zbytku lidstva ani nemluvě. A ještě vám tento parfém umožní vyprávět jeho příběh.

home_9

Na začátku všeho byl Albert Fouquet, který měl i na francouzského aristokrata žijícího na začátku minulého století poněkud netradičního koníčka – míchání a navrhování parfémů. Ve výrobě mu pomáhal rodinný komorník Phillip. Přestože měly jeho vůně velký úspěch mezi francouzskou smetánkou, Albert veškeré návrhy na komerční přípravu parfémů odmítal.

Jednoho dne se o všem rozhodl udělat výjimku. V roce 1937 se během letního pobytu na Riviéře seznámil s charismatickým americkým studentem, který tou dobou cestoval po Francii. A protože už tehdy měl mladík jménem John F. Kennedy patřičné přesvědčovací schopnosti, vracel se do Spojených států s malou lahvičkou kolínské. Ta mu měla podle Fouquetových slov „dodat francouzské kouzlo, které jeho americké osobnosti chybí“.

Tajemství názvu

Kennedy byl vůní nadšen a proto už z domova požádal Alberta „o dalších osm vzorků a pokud to výroba dovolí, tak i jeden pro Boba“. Fouquet se rozhodl přítelově prosbě vyhovět, a aniž by žádost příliš zkoumal, nechal Phillipa obstarat vhodné lahvičky, jež označil etiketami „Eight & Bob“, a odeslal do USA tolik vzorků, na kolik mu stačily poštovní náklady.

63901

Díky vazbám Kennedyových na Hollywood začal Albert brzy dostávat objednávky nejen od legend, jako byl Cary Grant nebo James Stewart, ale i od dalších lidí z lepší společnosti. Úspěch ho ovšem netěšil dlouho, protože se v roce 1939 zabil v autě. Jeho společník Phillip pak pokračoval v odesílání objednávek až do obsazení Francie Německem. Poslední zásilky schoval před nacisty v knihách, jejichž vnitřek ručně vyřezal tak, abych v nich kolínská perfektně seděla.

Značka Eight & Bob se po druhé světové válce na dlouho odmlčela. V roce 2012 vstoupila na trh s restaurovanou podobou svého originálního parfému. Jeho základem je i nadále rostlina Fouquetem pojmenovaná Andrea, kterou objevil během svého pobytu v Chile. Této divoce rostoucí rostliny je možné získat jen omezené množství. Sklizeň probíhá v prosinci a lednu a do konečně výroby se dostane jenom 7 % nejkvalitnějších rostlin. Celý proces sběru a výběru končí v dubnu a teprve tehdy je jasné, kolik lahví této vůně bude možné daný rok vyrobit.

Parfém se prodává pouze v jediné kubatuře 100 ml za 150 eur na www.eightandbob.com a dorazí k vám ve stejném balení, v jakém skryl Phillip kdysi svou poslední zásilku v dobách, kdy kluci z Wehrmachtu táhli na Paříž a nad Eiffelovkou vlál hákový kříž.

5 parfémů pro celoroční léto podle filmových postav

Komentáře