Jasně, můžete říct, že toto už není Mini, že to je spíše Maxi Cooper a do značné míry máte pravdu, ale co je vám to platné, když jej stejně poznáte na desítky metrů daleko.

02
Styl. Tohle slovo vás bude napadat pokaždé, když se usadíte za volant. Retro atmosféra naštěstí zůstala i v aktuálním provedení Mini Cooperu Clubman. Roztomilý předek, který vám i po letech bude připomínat Mr. Beana, stylová a nepřehlédnutelná zadní světla, čtvery dveře a silueta, která je sice dlouhá jako týden před výplatou, ale i tak je z ní patrné, s kým máte tu čest. Jako bonus se Clubman chlubí dvoukřídlými dveřmi zavazadlového prostoru, takže při nakládání a vykládání si budete připadat, jako když ládujete luxusní ledničku.

05

Uvnitř nechybí ani obrovský kulatý „budík“ na středovém panelu, který rámuje displej multimediálního systému a navigace a svítí barvou podle nastaveného jízdního režimu nebo podle navigačních hlášení nebo podle nastavené teploty klimatizace nebo dokonce podle toho, jak se při couvání blížíte k překážce. Vy se ale připravte, že nejvíc vám bude svítit červeně, protože budete jezdit v režimu Sport.

06

Aby ne, když tento Clubman disponuje pohonem všech kol All4 a navíc se chlubí označením S! Na výběr samozřejmě máte i normální nebo ekonomický režim, ale v normálu nevyužijete plný potenciál přeplňovaného naftového dvoulitru se 190 koňmi a druhý jmenovaný mód ani nezapínejte. Jinak se z Miníka stane úplně obyčejné auto s přecitlivělým řízením a zcela bez charakteru.

03
A jak tedy Mini Clubman jezdí? Je to taková delší motokára, která si toho nechá hodně líbit. Zčásti díky tomu, že kola jsou až úplně v rozích karoserie, což značně vylepšuje stabilitu, zčásti díky již zmíněnému pohonu všech kol. Ten vám sem tam dovolí i efektní smýček. Zvláště teď v zimě! A když jej vytáhnete někam na šotolinovou cestu v polích? Tam se v Clubmanu budete cítit jako v ještěrce kličkující mezi stébly trávy, když utíká do úkrytu. Tak mrštný Mini Cooper je!

07

Námi testovaný kousek přišel bratru na 1 120 000 Kč, což není úplně málo, ale dělá to celý kopec doplňkové výbavy. V základu si Mini Cooper Clubman SD All4 můžete pořídit již od 861 900 Kč.

Lukáš Novák

Volkswagen California Beach: Můj dům, můj hrad

Komentáře