I když lodím z francouzské vesničky na severním pobřeží Équihen-Plage odzvoní zvonec bytí na moři, nečeká je vždy úplný konec. Mnoho z nich dostane nový život a vzhůru nohama zakotví na souši, kde se přemění v plnohodnotné bydlení.

V dobách 19. a na počátku minulého století chudí rybáři ze severofrancouzské vesnice Équihen-Plage transformovali staré lodě, které již nebyly hodné mořských výprav, ve vytouženou střechu nad hlavou. Plavidlo, které jim kdysi obstarávalo potravu a živobytí, se tak nakonec stalo i jejich bydlem.

FOTO: Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech

Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen-1Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - 30115394093_6e7fde3541_kÉquihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen6Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen9Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen12
Další fotky
Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen13Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen11Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen4Équihen-Plage – místo, kde se žije v obrácených lodních trupech - Equihen7

Lodní trup hydroizolovaný dehtem přímo volal po tom, aby se z něho stvořila střecha, která dosedla na cihlové zdi vytvářející jen ten nejnutnější prostor (obvykle se jednalo pouze o jednu místnost, kterou obývala celá rodina) pro přežití. I materiál na dveře a okna pocházel z odepsané lodi.

Většina z původních lodních domků byla zničena za časů druhé světové války. Myšlenka obnovit tradici kuriózní vesnice znovu vplula do hlav novodobých obyvatel v 90. letech minulého století. Tehdy uprostřed pitoreskní krajiny plné útesů a zátok začaly opět vyrůstat neobvyklé střechy.

Američan „zrecykloval“ Boeing 727. Letoun stojící uprostřed lesa se stal jeho novým domovem

Dnes pod nimi však nežijí ti nejchudší. Ba naopak. Z bizarní vesničky se stala populární turistická atrakce. Noc v lodním domku si tak za pár stovek euro na noc může nyní prožít téměř každý.

Jan Králík

Komentáře