Správné sako je nejmocnější kus v pánském šatníku. Nejenže kompletně promění to, jak se cítíte, jak rovně stojíte nebo jak se pohybujete. I ostatní na vás budou koukat úplně jinak. Blíží se vytížená a pro někoho zábavná sezóna roku – Vánoce a Nový rok.

Vánoční party, návštěvy u příbuzných, silvestrovské akce v Monte Carlu, nekonečné množství plesů. Logicky nechceme nosit stále to samé. A i když máte dva nebo tři vhodné obleky, stejně budete měnit maximálně kravatu, motýla nebo kapesníček. Na tuhle sezónu si ale pořiďte jeden kus, ve kterém přežijete všechno. Budete vypadat exkluzivně a dá se kombinovat se vším.

Sametové sako

Ano, na první pohled se může zdát, že sametové sako nelze vzít neformálně a nedá se kombinovat s ničím jiným, než jen s bílou košilí. To je ale omyl, protože se jedná o neuvěřitelně versatilní materiál.

Na klasika

Pokud jdete cestou nejmenšího odboru, sametové sako můžete vzít k oblekovým kalhotám, bílé košili s rozhalenkou a budete v klidu. Vznikne dospělá a přesto uvolněná kombinace. Pokud si pořídíte sako se smokingovými klopami, chovejte se k němu jako ke smokingu. Tedy motýl, vhodná košile, kalhoty s lampasem a lakovky. Hra to může být ale zábavnější.

Casual

Sametové sako můžete vzít k džínové košili a džínům. Bude to sexy, casual a přesto upravená kombinace. Perfektní na ty uvolněné podnikové party nebo mezisvátkové návštěvy u tchýně. V teorii to sice zní podivně, ale v praxi to funguje.

Popřípadě džíny, černá nebo šedá košile, zmíněné sako a hedvábnou šálu uvázanou kolem krku. Není to formální, bude vám pohodlně ale když se nechtěně nachomýtnete k předávání Grammy, nikdo vás nevyhodí.

Samet na sametu

Teď se ukáže, jestli máte odvahu. Protože samet jde vzít i s dalším sametem a bude to fungovat. Mnoho značek prodává třeba sametová trička, obvykle nebudou stát svět a i kdyby jste si ho měl vzít jen jednou na danou „artsy“ akci, výsledek vám za to stojí. Představte si: Černé sametové sako, tmavě modré sametové tričko a pak už jen černé oblekové kalhoty a tenisky. Pro nejstylovější efekt si můžete i ohrnout rukávy.

Samet je nejlepší cesta, pokud se muž chce obléknout trochu výrazněji a přesto nepůsobit křiklavě. Ano, brokátové smokingy ze stříbrné nebo zlaté látky jsou taky možnost, ale to už pak spousta lidí vypadá jako pávy. Samet naproti tomu není jak úder do obličeje. Nenápadně a tiše vyjadřuje luxus, hlubší porozumění stylu a vysokou osobní estetiku.

Jak o samet pečovat?

Pokud vlastníte steamer, je naprosto ideální projet sametové sako z vnitřní strany po každém nošení.

Pokud se vám sako namočí – ať už déšť nebo vás někdo hodí do řeky, sako pořádně vyklepejte a nechte zavěšené uschnout mimo tepelný zdroj. To by mohlo poškodit vlákna.

Nikdy rozhodně nežehlit.

Nikdy nečistit doma.

Komentáře