Malý kostelík, jehož kořeny sahají do 16. století, nešťastně chátral s propadlou střechou po dlouhá léta, dokud mu mladý Španěl s neutichajícím odhodláním a jasnou vizí nevdechl nový život. Ve spolupráci s architekty z něj vytvořil unikátní domov.

V Baskicku na severu Španělska ve vesnici Sopuerta, ležící v zelenavém údolí, chátral před očima místních obyvatel po několik desetiletí opuštěný kostel. Šanci na nový začátek mu dal dnes šestatřicetiletý fotograf Tas Careaga.

Kostel vybudovaný v druhé polovině 16. století dostal novou podobu ve století 18., během následujících turbulentních období španělské historie byl však opuštěn a pomalu se měnil v ruinu.

FOTO: Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela

Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-1Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-29Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-3Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - LAIGLESIADETAS_03Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - LAIGLESIADETAS_10
Další fotky
Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-2Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-4Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-5Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-6Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-7Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-8Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-9Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-11Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-12Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-13Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-1800-1Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - the-church-of-tas-sopuerta-spain-designboom-1800Takhle se bydlí v bývalé ruině renesančního kostela - LAIGLESIADETAS_09

Když se Careaga spolu s architektonickým studiem Garmendia Cordero pustil do transformace církevní budovy, chyběla jí střecha a celková stabilita struktury byla značně znepokojující.

Po statickém zajištění nastala kreativní fáze. Cílem bylo úspěšně „zkrotit“ neobvyklý prostor, co nejvíce respektovat jeho historickou hodnotu, ale zároveň do nové podoby zakomponovat současného ducha.

Tvůrci se snažili co nejméně narušit originální strukturu, do její hmoty zasáhli, pouze když nenašli jiného východiska. Kostel tak prošel radikální, avšak přesto citlivou transformací, při které si uchoval svůj typický charakter.

Továrenská ruina ze 17. století ukrývá nečekaně moderní bydlení. Původně ji chtěli zdemolovat

Vnitřek i vnějšek je kombinací dávného a moderního. Hned při vstupu si všimnete kontrastu kamenného ohraničení zdobeného portálu s černočerným kovem minimalistických dveří. V oblasti bývalého presbytáře, jenž stále zdobí zbytky nástěnné malby, dnes leží kuchyně, ložnice je zas umístěna na nově vloženém dřevěném mezaninu.

Budova dostala nové pojmenování „Tasův kostel“. Tas Careaga v něm sídlí spolu se svými dvěma psími společníky.

Jan Králík

Komentáře