Poprvé po 20 letech se otevírá celých 5 poschodí Domu uměleckého průmyslu na Národní třídě v Praze, v pořadí již 3 ročník. festivalu designu  Czech Design Week Jaro 2017. Budou zde představeni noví designéři a také nová zajímavá partnerství. Na co se můžete těšit?

 Ve spolupráci značek SONY  a Preciosa vznikl pouze pro tuto příležitost designový PlayStation posetý křišťály, který bude vydražen pro charitativní účely.  Dechberoucí kousky hodinek můžete obdivovat na výstavě českých hodinek PRIM, jejichž instalaci navrhl Cyril Dunděra a Ondřej Lalák. 

Módní přehlídky značek Wolfgan Store, Michala Marka, Vladimíra Staňka a mnoha dalších budou jednou z velkých událostí. Stejně jako retrospektivní výstava váz Jaroslava Bejvla. Obdivovat zde můžete i limitovanou sérii bílých recyklovatelných plechovek s vodou CanO Watter, které pro festival vytvořil David Kurňavka nebo limitovanou řadu piva uvařeného pro CZDW v rodinném pivovaru Zichovec ve speciálním designovém obalu.

Program je opravdu plný a rozmanitý včetně soutěží („Podivná výloha“, ve které budou návštěvníci CZDW posílat fotky s nejhorším designem výlohy v Praze.) nebo dobrovodného programu v The Chemistry Gallery.

Cílem CZDW však není jen představení vystavujících umělců, ale také jejich následná podpora. Proto byla uzavřena spolupráce s online shopem zoot.cz a 10 vybraných designérů bude prodávat své produkty jejich prostřednictvím po dobu jednoho měsíce.  Získají tak další odbyt a nové zákazníky, což je pro další vývoj značek prioritní. 

Designérkám Nalejto a zástupci hodinek PRIM jsme položili několik otázek jsme položili 5 tematických otázek.

Za značkou NALEJTO ceramic design stojí skupina designérek porcelánu, které dala dohromady nejen láska k porcelánu, ale i ateliér keramiky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU v Plzni.

Na Czech design weeku představí kolekce tří autorek – Markéty Kalivodové, Lucie Vostalové a Lenky Záhorkové.

Ty samy navrhují i vlastnoručně realizují především užitkový porcelán – čajové sety, mísy, vázy, ale i volné objekty, šperky, hračky nebo svítidla. V tvorbě hledají správnou bilanci mezi estetikou a funkčností, ale nebojí se ani experimentovat.

  1. Práci kterého českého designéra nebo umělce nejvíce obdivujete?

Protože jsme kolektiv více designérek, neshodneme se jednohlasně na jednom jméně. Nicméně české klasiky, průkopníky designu a užitého umění jako jsou například Adolf Loos, Ladislav Sutnar, nebo třeba Pavel Janák bychom zmínit asi měly.

  1. Jaké je Vaše nejoblíbenější místo v Praze z hlediska designu?

Když nebudeme počítat spoustu nových galerií a designshopů, tak jít načerpat inspiraci do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea či stálých expozic Veletržního paláce je vždy sázka na jistotu.Z hlediska konceptu máme rády kulturní centra, jako je Pragovka, SmetanaQ nebo Vnitroblock.

  1. Co bylo inspirací pro Vaši kolekci, vystavenou na CZDW jaro 2017?

Celkem rády experimentujeme. V naší expozici najdete jak užitkové produkty, tak více experimentální a konceptuální objekty.

  1. Vaše životní motto?

Hlína není špína a někteří keramici jí i jedí 🙂

  1. Na co z vaší dosavadní činnosti jste (vy osobně nebo jako značka) nejvíce pyšné?

Nejvíce si ceníme našich společných projektů. Konkrétně výstavy „NALEJTO v Laufenu / jak roste porcelán“ a projektu „Design jako hra“, designového stolního fotbálku s porcelánovými hráči s ilustracemi českých designérů, který jsme představily na loňském ročníku Designbloku./A protože osazenstvo našeho studia tvoří pouze ženy, můžeme být pyšné na to, že ještě stále jako studio fungujeme.

Zdeněk Novák pracuje v marketingu již 16 let a v současnosti zastává pozici marketing managera ve společnosti Elton hodinářská a.s., jediného výrobce hodinek PRIM. Je velkým obdivovatelem designu a vášnivým sběratelem hodinek. Při příležitosti 600 let výročí postavení Pražského Orloje uspořádal se svým týmem ve své době největší výstavu hodinek v ČR  pod názvem Umění řemesla hodinářského.

 

  1. Práci kterého českého designéra nebo umělce nejvíce obdivujete?

Maxima Velčovskýého. Mimo tvorbu obdivuji také jeho sociální přesah.

  1. Jaké je Vaše nejoblíbenější místo v Praze z hlediska designu?

Vinohrady

  1. Co bylo inspirací pro Vaši kolekci, vystavenou na CZDW jaro 2017?

Přijďte se podívat.

  1. Vaše životní motto?

Žádné nemám

  1. Na co ze své dosavadní činnosti jste sám nejvíce pyšný?

Na své děti

czdw-poster-jaro-01

Komentáře