Držte minutu ticha za krabici, která se odebrala do věčných lovišť, chcete-li. Ale věřte, že k tomu není sebemenší důvod. Nový Land Rover Discovery je tu a je po čertech skvělý!

Ano, ostré hrany zmizely, zadní světla na výšku také, výklopná spodní část dveří do zavazadlového prostoru jakbysmet, jenže je tu velké ale. Nový Land Rover Discovery designově omládl, zároveň ale zesílil. Jako by si zajel do posilovny, na kosmetiku a taky na trochu větší plastickou operaci. Když jsme novinku postavili na ulici vedle předchozího modelu, nemohou být obě auta rozdílnější. Zároveň je ale spojuje celá řada prvků, takže rodokmen bezpečně poznáte. Třeba podle typického schodu na střeše, díky kterému může být druhá řada sedadel výše, než první, a třetí výše než druhá. Třeba podle vyoseného místa na registrační značku na víku zavazadlového prostoru. Třeba podle toho, že když otevřete kufr, tak si můžete vysunout lavici, na kterou si můžete sednout. Třeba podle štítků na bocích za předními koly, které vypadají jako mřížky na předchozí generaci…

Tím ale veškerá podoba končí. Celý vůz je důsledně zaoblený a z předního pohledu si jej neznalí mohou splést s Range Roverem. Bližší pohled však odhalí celou řadu rozdílů, a to zejména ve velikosti. Ze svých starších a větších sourozenců si toho ale Discovery hodně bere. Interiér odpovídá tomu, čemu jsme u Land Roveru a Range Roveru v posledních letech zvyklí, to samé platí o motorech, které jsou zcela nové.

Na silnici je Land Rover Discovery uhlazeným elegánem, který polyká kilometry s obdivuhodnou samozřejmostí a narozdíl od předchůdce k tomu zdaleka nepotřebuje tolik paliva. A to je velmi příjemné zjištění. Nicméně ani terénu se novinka nezalekne, protože zvládne to, o čem klasická SUV jen sní, včetně brodění a dalších extrémních kousků. Ale to se od Land Roveru tak trochu očekává, že?

Z celé aktuální palety Land Roveru tak zbývá zmodernizovat pouze Defender. Ten se ve své původní podobě již nevyrábí a jeho nová generace se stále intenzivně chystá. Narozdíl od Discovery mu prý zůstane více hran, tak uvidíme. Pokud ale teď sháníte offroad, který vás bude hýčkat a zároveň nebude na ulici dělat ostudu, vážně o Land Roveru Discovery pouvažujte.

Lukáš Novák

Komentáře