V dnešní společnosti je přirozené popřát brzké uzdravení někomu, kdo utrpěl nějaké fyzické zranění, například si zlomil nohu. Pokud se však potýkáme s duševními problémy, lidé často zaujímají negativní postoj a není neobvyklé, že například člověk trpící úzkostnou poruchou je označován za blázna, protože „si nemá na co stěžovat a zbytečně vyvádí“.

Vzhledem k tempu, jakým se dnešní svět pohybuje, lidí s psychickými problémy stále nekontrolovatelně přibývá. Odborné studie se převážně shodují na tom, že nejvíce těchto problémů vzniká v souvislosti se zaměstnáním zkoumaných osob. V naší galerii si můžete prohlédnout 10 rychlých tipů, jak podobným nepříznivým situacím co možná nejlépe předejít. Pokud však už procházíte nějakou nepříjemnou životní situací a nevíte si rady, jednoznačně nejlepším řešením je poradit se s lidmi, kterým důvěřujete, a co nejdříve vyhledat pomoc odborníka.

FOTO: Jak předejít stresu a syndromu vyhoření

Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - problem solutionJak předejít stresu a syndromu vyhoření - friends-2156513_1280Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - BN-TM452_Breaks_GR_20170517145214Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - 65-Hobbies-That-Make-Money_-Fun-Ideas-For-Moms-Retirees-and-MoreJak předejít stresu a syndromu vyhoření - 34991210106_52ed4b0f1e_o
Další fotky
Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - careerbuilder-ar_post-2439Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - 5-reasons-you-might-fail-696×385Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - Watches-Time-Time-Of-Pointer-Stopwatch-Clock-3417153-900×600Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - michaelscott_2Jak předejít stresu a syndromu vyhoření - getty_537844218_305211

Většina z nás dobře zná pocit, kdy je potřeba až nadlidského úsilí k tomu ráno vstát z postele a jít do práce. Tam je člověk okamžitě vystavován nepřetržitému tlaku. Odpoledne je vaše energie naprosto vyčerpána a vy se domů vracíte s hlavou plnou myšlenek o tom, že zítra musíte tohle celé absolvovat znovu. Po zbytek dne už pravděpodobně ani neuděláte nic kloudného. Prostě protože na to nemáte dost fyzické, ale hlavně mentální síly.

Ke stresu spojenému s výkonem zaměstnání si navíc přidejte fakt, že jsme denně bombardováni ohromným množstvím, většinou nepříznivých zpráv. Je nemožné přejít bez povšimnutí všechny katastrofické a skandální události, ke kterým ve světě i u nás dochází. Teroristické útoky, střelby ve školách, politické kauzy, dopravní nehody. To vše nás ovlivňuje více, než si většina lidí vůbec připouští.

Stále vám Mickey připadá jako přátelský a nevinný myšák?

Krutý život pod bičem Mickey Mouse: pracovní podmínky v pařížském Disneylandu dovedly zaměstnance k sebevraždě

I v tak pokročilé době, jako je ta dnešní, je velmi vzácné vést opravdu otevřenou konverzaci o duševním zdraví. Tuto tématiku dlouhodobě obklopuje negativní stigma, což je ve finále největší příčinou toho, že se lidé s podobnými problémy bojí svěřovat. A to i těm nejbližším v jejich okolí.

Termín syndrom vyhoření, který ve spojitosti s tímto tématem zajisté nesmí zůstat opomenut, za sebou skrývá psychický stav v podobě prožitku naprostého vyčerpání. Je tvořen řadou symptomů, a to především v psychické, a částečně i fyzické a sociální oblasti. Lidé, kteří tímto syndromem trpí, často podléhají myšlence, že absolutně selhali, což nepříznivě ovlivňuje celý jejich osobní život a vztahy v něm. Ačkoliv se o něm často nehovoří, jedná se o velmi obvyklý a stále se rozrůstající problém. Setkat se s ním můžeme u jakékoliv profese a není nezvyklé, že se objevuje i u osob s nadprůměrnými příjmy.

Pokud vy, nebo někdo ve vašem okolí trpí podobnými problémy, je potřeba si uvědomit, případně danému člověku zkusit vysvětlit, že není sám. Jakmile se totiž svým problémům postavíme čelem a dokážeme o nich mluvit s ostatními, máme za sebou malý, ale důležitý první krůček.

Michal Švehla

Lze pomocí open spacu zvýšit pracovní produktivitu? Ne tak docela, ale zato zaměstnancům přivodíte stres, deprese a paranoiu

Komentáře