Jedenadvacetiletý portugalský běžec se zapsal do dějin olympijských her poněkud nešťastným způsobem. Po legendárním athénském poslu Feidippidésovi se stal dalším vytrvalostním běžcem, který svému výkonu obětoval život.

Se slovy – „Zvítězili jsme“ doběhl roku 490 př. n. l. po vítězství nad Peršany v bitvě u Marathónu řecký posel Feidippidés. O pár momentů později padl vyčerpáním k zemi a zemřel. Na uctění bájného výkonu byl maratonský běh o vzdálenosti 42,195 kilometrů roku 1896 zařazen do programu prvních olympijských her.

FOTO: Francisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě

Francisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě - jg,bmnFrancisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě - Francisco_LázaroFrancisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě - francisco-lzaro-6c18a601-273a-40f7-8c14-99565ef4fac-resize-750Francisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě - imageFrancisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě - 1912_Athletics_men’s_1500_metre_final2
Další fotky
Francisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě - PhidippidesFrancisco Lázaro – první atlet, jehož potkala smrt na naovodobé olympiádě - 1912_Athletics_men’s_400_metre_final2

Nedlouhých šestnáct let pak trvalo než se v červenci roku 1912 udála první novodobá olympijská fatalita a to právě při maratónu. Obětí byl portugalský tesař Francisco Lázaro, který před startem údajně prohlásil větu „Buď vyhraju, nebo zemřu.“ Dvaceti jedna letému běžci se bohužel splnilo to druhé. K nešťastné smrti si přispěl sám.

Když ve Stockholmu, kde se hry konaly, na třicátém kilometru zkolaboval, naměřil mu přivolaný lékař tělesnou teplotu 41 stupňů celsia. Lázaro zemřel o pár hodin v nemocnici – zpočátku se myslelo, že příčinou smrti byla silná dehydratace v horký den.

Bizarní PR kousek nacistického Německa. Židovka Helene vyhrála pro Hitlera na olympiádě stříbro

Později se však přišlo na to, že Francisco se ve snaze zabránit spáleninám od slunce a vylepšení celkového výkonu (doufal totiž, že se nebude příliš potit) celý pomazal zvířecím lojem. Tuk skutečně zabránil pocení, ale i přirozenému balancování tělních tekutin a přispěl tak k fatální elektrolytické nerovnováze.

O pár týdnů později se na olympijském stadionu konala vzpomínková akce za zemřelého atleta, který v domácím Portugalsku vyhrál celkově tři národní maratóny. Události se zúčastnilo 23 tisíc lidí.

Jan Králík

Komentáře