Surreální podívanou nemá na svědomí pouze matka příroda ani moderní umělci, ale vrtný stroj. Od náhodného vzniku tohoto neobvyklého gejzíru se pestrobarevná přírodní „fontána“ stále pomalu mění a tvaruje.

Gejzír Fly tryská bez přestávky horký pramen ze suché země americké Black Rock Desert od roku 1964. Tehdy se zrodil v důsledku vrtu, jež vznikl za účelem možnosti využití geotermální energie – vytrysknuvší gejzír, který zcela sebral proud vody sousednímu gejzíru z roku 1917, ale nebyl dostatečně horký a tak byl zapečetěn.

FOTO: Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu

Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - Geyser-Fly-minZapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - 5e01369e6d02c8a288246aaf7f55beb1Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - LhaH8T4Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - ktQyb15Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - Fly-Geyser-in-Nevada
Další fotky
Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - 13fd2074-a61a-42ed-d24f-5412a5b93e86Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - article-2363926-1AD1D71B000005DC-535_964x934Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - fstoppers-fly-geyser-majeczky1Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - thumb-1920-679228Zapomenutý gejzír Fly se za několik desetiletí změnil v halucinogenní sochu - FLY-GEYSER-THUMBNAIL-2

To však pro gejzír Fly znamenalo pouze začátek jeho „kariéry“. Pečeť nevydržela a gejzír si tak už 56 let radostně a bez přestávky tryská svůj horký pramen. Za oněch několik desítek let se z něho stala jakýsi geologický div. Fly si „vytvořil“ trojitý vrch, z jehož tří otvorů neustále prýští, ale na rozdíl od většiny gejzírů nevytryskuje, horká voda, okolo se zformovaly kaskádovité jezírka a celý jeho povrch i s okolím hraje celou škálou barev. Za zářivou zelenou a rudou můžou termofily – organismy, jež žijí ve vlhkém prostředí s vysokou teplotou.

Pitoreskní přírodní socha v pustém prostředí americké pouště opravdu působí, jako jakýsi vesmírný duhový blob, který ze svých útrob obklopených horkou mlhou, za zvuků vztekající se, prskající vody, každou chvílí začne rodit malé mimozemšťánky. Bůhví jakou podobu nabude za dalších padesát let.

Pohřebiště letadel uprostřed pustiny. Fotograf na surreálních snímcích zachytil krásu mrtvých strojů

Fly se nachází ve stejné lokalitě nevadské pouště kde se každoročně koná slavný festival Burning Man, který před pár lety pozemek s gejzírem zakoupil – „psychedelický“ gejzír jakoby si nemohl vybrat lepší místo pro svůj růst. Avšak protože Fly se tedy nachází na soukromém pozemku, zblízka ho tak na vlastní oči zří jen pár vyvolených, nebo turisté, kteří si předem zarezervují tříhodinový trek s průvodcem.

Jan Králík

Komentáře