Prahu na týden opět ovládl svátek módy známý jako Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Etablovaní designéři, značky, ale i začínající tvůrci a studenti tak představili kolekce na sezónu podzim/zima 2019. Vybrali jsme deset kolekcí, které nastavují mantinely české módy na zimní měsíce.

 

Petra Ptáčková

Prezentace kolekcí Petry Ptáčkové nejsou jen další módní show. Je to druh performance a od diváka se vyžaduje jistá snaha o pochopení a otevřenost. Její vysoce umělecky uchopený outdoor tradičně reprezentoval multifunkční kusy plné tkaniček, které dovolují nejrůznější transformace samotných kusů ve skutečně funkční oblečení.

 

Adam Kost

Student UMPRUM si během relativně krátké doby získal pevnou pozici na české módní scéně, kterou s každou další kolekcí jen posiluje. Jeho nová, ryze pánská kolekce stojí na rozvolněných liniích respektující pánské střihy. Pozornému oku neušlo, že mladý designér si vytvořil vlastní látky. Abstraktní potisk textilií jsou autorské fotografie, které sám designér nafotil. Dalším tichým detailem bylo magnetické zapínání, které dotahují jeho inovátorský přístup k módě.

 

Blažek

Tradiční česká značka již poněkolikáté vsadila na excentrický styling, který je především stálými zákazníky vnímám v rozporu s obecnou prezentací brandu. Pravdou je, že právě posunuté hranice stylingu umožnily, aby formální móda nenudila a naopak přihlížející svým způsobem rajcovala. Černá kolekce především formálního oblečení byla doplněna o harnessy, návleky a bandáže vytvořené speciálně pro módní show.

 

Jan Černý

Jan kolekci představil v punkovém prostoru DUP39. Modelové rozestavění do matice v několika rovinách oblékli kolekci, která opět čerpala střihovou a materiálovou inspiraci ze stylu pracovní třídy a byla přetvořena do úrovně street wearu. Honza několikátou sezónu modelům opět obul vlastní boty vytvořené ve spolupráci se značkou Prestige.

 

Pietro Filipi

Velký návrat na týden módy zaznamenala česká značka Pietro Filipi, která slaví 25 let na českém trhu. Klasické formální a casual looky narušovaly streetové doplňky a výrazné líčení všech modelů.

 

AIM by Michaela Hriňová

Slovenská designérka studující Vysokou školu Tomáše Bati ve Zlíně představila veřejnosti svou práci poprvé na podzimní edici fashion weeku. Její práce zaznamenala velký úspěch a následně se kolekce objevila napříč módními magazíny. Podobně kreativní a nápaditou řadu představila i teď. Muž v jejím podání je nekonformní, vyznačuje se jasným názorem a sebedůvěrou.

 

Monika Drápalová

Více je více a bílá je ta nejbarevnější barva. Tím se řídila Monika Drápalová, která na molo vypustila modely vytuněné nadýchanými michelinskými akcenty. Jemnost a klid z celé kolekce pak tvrdily bílé martensy.

 

Jakub Patka

Jednu z nepřehlédnutelných kolekcí vytvořil student UMPRUM Jakub Patka, kterou představil v rámci sekce Van Graaf Junior Talent 2019. Kapsle, definovaná třemi barvami, spoléhá na jasně dané pánské střihy umocněné výraznou grafikou, která se prolíná celou řadou.

 

Ateliér UMPRUM: Ondřej Dostál a Jan Smejkal

Že vyrůstá nová vlna designérů, dokázali studenti UMPRUM. Pánské looky představil Ondřej Dostál a Jan Smejkal, loňský finalista soutěže Van Graaf a nyní student prvního ročníku UMPRUM. Ondřej (look vlevo) se držel striktního střihového i barevného minimalismu. Jan (look vpravo) naopak vytvořil komplikovaný model z několika druhů tartanu a bohatě nabírané košile, který doplnil o boty vlastní výroby.

Lukáš Macháček

Jako jeden z mála designérů předvedl Lukáš Macháček svou kolekci během speciálního večera na jedinečné lokaci Hauch Gallery. Role modelek a modelů se jali Lukášovi přátelé a zákazníci z řad celebrit. Show, která uzavírala celý týdenní módní maraton, nabídla pánské a dámské looky. Lukášova kolekce vycházela z klasických pánských střihů, které jsou však posunuty střihově či materiálem. Jako jedna z mála kolekcí tak může být skutečně označována jako nadčasová.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week: Vybrali jsme to nejlepší z české scény v kolekcích na jaro/léto 2019

Komentáře