Láska prochází žaludkem. Chlupatí miláčci Timothyho Treadwella mu přesně takové vyznání lásky dopřáli. Život medvědího muže a jeho přítelkyně skončil v tlamě masožravé šelmy daleko od civilizace.

Po celých třináct sezón strávených mezi mocnými medvědy grizzly si Timothy Treadwell zahrával se životem. A byl si toho moc dobře vědom. Dle jeho známých dokonce několikrát prohlásil, že smrt pod drápy velkého medvěda by pro něj byla velkou ctí. Jenomže v onen osudný den nebyl sám.

FOTO: Timothyho Treadwella zabili jeho obrovští miláčci

Timothyho Treadwella zabili jeho obrovští miláčci - 2014_Ctek_Apr-May_Science-on-Screen-series_613x463Timothyho Treadwella zabili jeho obrovští miláčci - SXaAguQhxJmFknO-1600×900-noPadTimothyho Treadwella zabili jeho obrovští miláčci - Treadwell_Incident_MapTimothyho Treadwella zabili jeho obrovští miláčci - Grizzly_ManTimothyho Treadwella zabili jeho obrovští miláčci - Timothy-Treadwell-640×360
Další fotky
Timothyho Treadwella zabili jeho obrovští miláčci - main-qimg-c454d97f4e965925910ba60cddfb2858

Začátek října roku 2003 – čtyřicetišestiletý Timothy a jeho o devět let mladší přítelkyně Amie Huguenard trávili několik dní v aljašském národním parku Katmai s úmyslem pozorovat medvědy. Nebylo to poprvé, ale zato naposled.

Timothy Treadwell měl za sebou již několik let trvající rozepře s vedením parku. Vytýkali mu nedostatečnou ochranu proti útoku medvědů, nesprávné uskladnění jídla, příliš dlouhé kempování na jednom místě apod. Tentokrát ale zašel na až na fatální hranu.

Svůj tábor rozbil nedaleko potoka plného lososů, kde se na podzim obvykle sytí medvědi. K tomu si k návštěvě vybral asi nejrizikovější dobu, kdy se medvědi snaží sehnat co nejvíce rozličné potravy před hibernací. Stravy pro velké šelmy toho roku nebylo mnoho a tak byli medvědi ještě agresivnější než obvykle. Navíc jeho medvědí „přátelé“, ke kterým si vypěstoval bližší vztah, už dávno ulehli k zimnímu spánku a do oblasti se hrnuli příbuzní hladovci, které Timothyho neznali.

Pátého října na smluvené místo přiletělo aerotaxi. Tábor byl opuštěný, až na obrovského medvědího samce, který jasně dával najevo, že tenhle kemp teď patří jemu. Pilot zalarmoval ochránce parku. Treadwellovu hlavu, část páteře, kus předloktí a ruky s hodinkami stále na zápěstí nalezli nedaleko tábořiště. Rozsápané ostatky jeho přítelkyně byly rozseté okolo rozbořených stanů, část z nich pak byla pohřbená pod hlínou a větvičkami. Dva medvědi byli zastřeleni při pokusu o vyzvednutí těl dobrodruhů. Pitva v jejich vnitřnostech našla části lidských těl.

Chrabrý vojín jménem Wojtek: jak se z mláděte medvěda hnědého stal udatný voják a výsostný symbol polské armády

Jakoby to k hrůze nestačilo. Na místě útoku byla nalezena videokamera s šestiminutovým záznamem posledních chvil medvědího páru. Obraz je tmavý, ale zato zoufalé výkřiky a Treadwellovo volání o pomoc jsou až příliš jasné.

Amie Huguenard si do deníku během svých posledních dnů napsala, že se v přítomnosti těchto mocných tvorů necítí dobře a ráda by už byla z parku pryč. Smrt je zastihla pouhý den před odjezdem.

Tomáš Ospalý

Komentáře