My, zpovykaní Pražáci, si v metropoli neustále stěžujeme na předražené nájmy, tlačenice v hromadné dopravě a  všudypřítomné fronty. A určitě na tisíce dalších věcí. Co s tím? Buď budeme brblat, nebo… nebo si taky můžeme sbalit fidlátka a vydat se za lepším. Někde nám za to dokonce zaplatí!

Ne, teď vážně. Opravdu existuje řada měst, a to všude na světě, kde se jejich správci úspěšně i neúspěšně snaží nalákat nové občany, ať už chtějí oživit ekonomiku, kulturu nebo doplnit městskou pokladnu. Stačí si vzpomenout na Simpsonovi, kteří uprchnou na Aljašku. Homer tam při příjezdu dostane pěkně tučný pakl bankovek. A kde se ještě kromě Aljašky vyplácí tučné „vstupné“?

Vermont v létě ohlásil, že pracovníkům, co sem dojíždí do zaměstnání, zaplatí 10 000 dolarů, když se do státu, nacházejícího se na severovýchodě Spojených států, natrvalo přestěhují. Plán se zalíbil řadě dalších amerických měst! I program Tulsa Remote nabízí vyplácení 10 000 dolarů pracovníkům, co se do Tulsy ve státě Oklahoma přestěhují, a to dokonce po dobu jednoho roku. To však není všechno. Součástí programu Tulsa Remote je vedle tučného stipendia například také členství v coworkingovém centru 36 Degrees North v hodnotě 1 800 $, až tříměsíční sleva na nájemném ve vybaveném apartmánu v tamější umělecké čtvrti a řada dalších benefitů v podobě programů, eventů a komunitních příležitostí, které kreativním a vzdělaným zaměstnancům pomohou usadit se v Tulse a zapustit tu kořeny.

FOTO: Místa, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli

Místa, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - tulsa-oklahoma-skyline-at-twilight-photo-credit-gettyMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - tulsaMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - a-colorful-mural-in-tulsa-oklahoma-photo-courtesy-of-the-george-kaiser-family-foundationMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - boxyard-a-retail-and-gallery-space-in-tulsa-photo-courtesy-of-the-george-kaiser-family-foundationMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - tulsa-2
Další fotky
Místa, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - candelaMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - candela-2Místa, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - baltimore-2Místa, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - baltimoreMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - baltimore-3Místa, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - baltimore-4Místa, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - hamilton-ohMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - alexander-hamilton-street-webMísta, kde vám zaplatí, abyste tam bydleli - harmony-minnessta

V rozpočtu programu Tulsa Remote organizace George Kaiser Family Foundation je více než 3,5 miliardy dolarů a je jen jedním ze způsobů, jak do tohoto města v jižním regionu USA chtějí nalákat kvalitní lidi. Cílem je snížit chudobu v Tulse a učinit z ní živé město, a to mimo jiné také podporou umělců a zaměstnáváním učitelů.

Nutno však dodat, že tato – a asi ani jiná – města nestojí o žádné žebráky. „Doufáme, že přilákáme i technicky a byznysově orientované talenty, které se v Tulse usadí a začnou u nás podnikat,“ říká Ken Levit, výkonný ředitel George Kaiser Family Foundation. „Naše pracovní síla by tak byla rozmanitá,“ dodává Levit, který si myslí, že by lukrativní pobídka mohla přilákat navrátivší se rodáky. Vrátit na rodnou hroudu by se mohli zpět po slavné Route 66.

S enormním vylidňováním se potýká mnoho měst, a to nejen těch amerických. Nemusíme chodit daleko. S poklesem počtu rezidentů se nepotýká jen sever Čech a centrum Prahy, ale  třeba i Ostrava, která od počátku 90. let přišla o desetinu obyvatel. Někde česká města sázejí na vylepšování infrastruktury, jinde nabízejí slevu na MHD a například v Jeseníku se s odlivem obyvatel pokoušejí bojovat i příspěvkem za narození dítěte.

Malé italské město Candela v regionu Puglia v 90. letech napočítalo 8 000 obyvatel. Dnes jsou to pouhé 2 700, a tak je finanční pobídka jedním ze způsobů, jak získat nové občany. Candela „přistěhovalcům“ platí v přepočtu 2 350 dolarů. New Haven v Connecticutu motivuje nově příchozí občany částkou až do výše  80 000 $.

Ale zpátky do Ameriky. Vermont v rámci programu Remote Worker Grant Program zaplatí až stovce nově příchozích náklady spojené se stěhováním a další benefity například ve formě sdílených kanceláří, a to až do výše 10 000 $, ale musí být zaměstnaní na plný úvazek mimo Vermont.

Že jste si zatím nevybrali? Co takhle Baltimore, nechvalně proslulé město ze série The Wire s vševypovídajícím českým podtitulem Špína Baltimoru? Město v Marylandu v rámci programu Buying Into Baltimore poskytuje 5 000 babek na nákup domu kdekoliv ve městě, zatímco program Vacants to Value nabízí dvojnásobek na koupi původně opuštěného obydlí, kterých je v Baltimoru požehnaně. Program Baltimore City Employee Homeownership zaměstnancům města přihodí ještě dalších 5 000 dolarů.

Pokud vás ani tato nabídka nepřilákala, nabízí se městečko Hamilton v Ohiu, ležící severně od tenisem proslaveného Cincinnati. Pobídky  až do výše 5 000 dolarů přidává i North Platte, malé město mezi Denverem a Omahou v Nebrasce. Harmonii vyplacenou až 12 000 dolary najdete ve městě Harmony v Minnesotě. Takže vivat Amerika?

Petra Vomelová

Nechce se vám do Států? Zaleťte si do na Filipíny do města budoucnosti.

Komentáře