Designová řada vypínačů a zásuvek Tango slaví 25. narozeniny. Nejlepším důkazem nadčasového designu od akademického sochaře Jiřího Dostála je fakt, že obliba produktů Tango ani po tolika letech neklesá a letos již souhrnný objem prodeje od uvedení na trh v roce 1995 překročil 120 milionu kusů. Vypínače a zásuvky Tango jsou navíc ryze českým výrobkem.

Produkty designové řady Tango se staly krátce po uvedení na trh nejprodávanějším designem zásuvek a vypínačů na českém trhu. Svoji pozici na trhu si Tango drží po celou dobu svého „života“ a i dnes, kdy slaví čtvrt století, patří stále mezi špičku. Nejmladším sourozencem letošního oslavence je designová řada Levit, která v loňském roce oslavila výročí a to 5. narozeniny.

„Tango, stejně jako většina dalších vypínačů a zásuvek ABB, je vyráběna u nás v Jablonci nad Nisou,“ uvedl Vladimír Janypka z ABB Elektrotechnika, a dodal: „Většinu komponent potřebných pro výrobu si vyrábíme ve vlastní továrně, kde máme lisovnu plastů, lisovnu kovů, šroubkárnu, pérkárnu, galvanizovnu, montáže a nástrojárnu. V základních komponentech pro výrobu je tedy ABB soběstačná.“

Výjimečný tvar, vysoký lesk a čtyři základní barevná provedení, ve kterých ladily spínače se zásuvkami, to bylo koncem minulého století něco průlomového. Nikdo na počátku vývoje netušil, že se z Tanga stane nadčasový design, o který bude i po čtvrt století takový zájem. „Design se dotkl trendu doby a naznačil hodnoty, které budou platit i do dalších roků,“ komentoval otázku, jak si takový úspěch vysvětluje, akademický sochař Jiří Dostál, který stál u zrodu designové řady Tango spolu s konstruktérem Vlastimilem Hujerem z jablonecké jednotky ABB. Ten se spolu s produktovými manažery postaral o její následný vývoj až po uvedení na trh.

Mezi další faktory nadčasového úspěchu řadí Jiří Dostál fakt, že byl tvořen rukou a s vědomím, že se ho ruce budou dotýkat. „Moje práce byla: myšlenka, tužka, málo spánku, nápad, tužka, konzultace, sádra, šuplera, pilník, brusný papír. Dnes to je asi jinak a rychlejší,” srovnává vývoj designerské práce autor.

Vše začalo v roce 1992, kdy vznikl požadavek trhu na nové dvojzásuvky. Díky změně norem už nevyhovoval původní design Classic a musel být nahrazen. V úzké spolupráci firmy ABB s.r.o. s akademickým sochařem Jiřím Dostálem byly vybrány tři návrhy, ze kterých následně vzešlo Tango. Liberecká počítačová firma BEKO nabídla možnost spolupráce na počítači v trojrozměrném prostoru. Nejdříve pan Dostál vytvořil sádrový model v měřítku 1 : 1. Dle modelu se připravily podklady pro počítač, jenž zpracoval data na frézování. Následovaly modely ve dřevě a mědi, aby mohla být vypálena matrice.

Na počátku roku 1994 se dvojzásuvka Tango začala vyrábět. Tango bylo představeno veřejnosti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 1995. Řada se dále rozrostla o vypínač, jednoduchou zásuvku, blokovací dětskou clonku a další produkty. V odezvě na zájem zákazníků stále vznikají nové barvy a přístrojová provedení, aktuálně je v nabídce 8 barevných a 63 přístrojových provedení. Během pětadvaceti let na trhu se Tango rozšířilo do téměř všech českých domácností.

Komentáře