V Česku pokračuje intenzivní rozšiřování nabíjecí infrastruktury pro elektromobily. Podle ambiciózního státního plánu by mělo do roku 2030 na území republiky fungovat 35 tisíc nabíjecích stanic, což odráží i rostoucí zájem veřejnosti o e-mobilitu. Nové nabíječky se tak objevují třeba na parkovištích obchodních center, a do svých sítí jich čím dál více zařazují i přední hráči v energetice. Technologická společnost ABB nyní hlásí instalaci 400. nabíjecí stanice – což je od loňského dubna dvojnásobný nárůst jejich celkového počtu. 

Podle analýzy IAE, která shrnuje trendy na celosvětovém trhu elektromobility v roce 2020, je zavedení veřejně přístupného nabíjení zásadním a prozatím nenaplněným požadavkem. Autoři taktéž očekávají, že majitelé elektromobilů budou stále hlasitěji požadovat jednodušší a vylepšenou autonomii. Po celém světě je dle zveřejněných dat momentálně instalováno na 1,3 milionu kusů nabíjecích stanic. Z toho 30 % tvoří takzvané rychlonabíječky. To znamená, že se za posledních pět let počet nově instalovaných stanic znásobil sedmkrát. A dá se očekávat, že tím se růstový scénář nevyčerpává.

„Potvrzuje se, že trend elektromobility i v poměrně opatrném Česku zrychluje,“ komentoval vývoj nabíjecí infrastruktury pro vozidla na elektrický pohon Vladimír Janypka, ředitel jednotky Elektrotechnika v technologicko-robotické společnosti ABB. Právě ta patří v České republice mezi jedny z nejaktivnějších dodavatelů nabíječek pro elektrické vozy. Nedávno realizovala instalaci své již 400. stanice, a to v rámci dodávky 8 nových rychlonabíjecích kusů pro energetického giganta ČEZ.

Není to přitom tak dávno, kdy ABB oslavila neméně důležitý milník 200 dobíjecích stanovišť. To se stalo v dubnu loňského roku. Za necelých šestnáct měsíců se tak společnosti podařilo jejich počet zdvojnásobit. Podle Janypky je situace zatím příznivá, přičemž je ale důležité nezaspat dobu. „Zatím se daří držet krok v budování nabíjecích stanic s počtem registrovaných elektrických vozidel. Situace se však může s opravdu masívní změnou vozového parku rychle změnit. Je třeba, aby na ni byli připraveni nejen dodavatelé infrastruktury a energetické společnosti, ale třeba i developeři nebo municipality. Klíčová tedy bude spolupráce všech zainteresovaných stran,“ doplnil.   

Jubilejní 400. nabíjecí stanice je součástí infrastruktury společnosti ČEZ. Jde o rychlonabíječku typu Terra 54, která je v Evropě a Severní Americe vůbec nejprodávanějším stejnosměrným modelem s výkonem 50 kW. ČEZ jich nechal instalovat hned osm – umístěny jsou na dálnici D5, u Benziny Šlovice na plzeňském obchvatu.

Dodavatel – společnost ABB a její dceřinka Chargedot – se v segmentu e-mobility pohybuje už od roku 2010. K dnešnímu dni firma prodala v rámci 85 zemí více než 400 tisíc nabíjecích stanic – 380 tisíc klasických a 20 tisíc rychlonabíjecích.

Foto: ABB

Komentáře