Na český trh přichází designová řada zásuvek a vypínačů s rámečky z papíru, břidlice a dalších autentických materiálů jako sklo a beton či v kovovém provedení s metalickými povrchy v barvách platiny nebo titanu.

Řada Busch-axcent® reaguje na aktuální trendy v interiérovém designu a potvrzuje, že vypínače a zásuvky již neplní pouze roli funkčního prvku, ale stávají se designovým doplňkem celého interiéru. Řada Axcent nabízí celkem 15 barevných provedení a netradiční materiály včetně unikátního kompozitního materiálu vyrobeného z papíru a pryskyřice, který ABB využívá jako první výrobce vypínačů a zásuvek.

„Zatímco architekti a designéři vždy mysleli na každou maličkost už ve fázi návrhu, většina spotřebitelů často právě vzhledu zásuvek či vypínačů nevěnovala příliš pozornosti,“ říká Vladimír Janypka, ředitel jednotky ABB Elektrotechnika v České republice, a doplňuje: „Doba se však mění a koncoví zákazníci si čím dál více všímají detailů. Chtějí neotřelý design a zajímají se o materiály.“

Jeho slova dokládá i aktuální průzkum agentury IPSOS pro společnost ABB, který mapoval aktivity Čechů v oblasti rekonstrukcí domácnosti. Z odpovědí respondentů, kteří realizovali či plánují realizovat modernizaci, vyplývá, že z pohledu designu je pro ně materiál nejdůležitějším kritériem (72 % dotazovaných), následovaný barvou a tvarem vybraného prvku (68 %).

Základní linii nové řady Axcent představují rámečky s metalickým povrchem v barvě titanu, platiny nebo matném odstínu černé. Na aktuální trendy reagují zásuvky a vypínače s rámečky z tvrzeného skla dostupné v osmi barevných provedeních – bílá, černá, korálově růžová, zelená v odstínu avokádo, ústřicově šedá, tmavě fialová, žlutá v barvě slunce a modrá v barvě oceánu. Řadu doplňují tři unikátní povrchy břidlice, betonu a papíru, které odkazují nejen na přírodní prvky v té nejautentičtější podobě, kde je každý kus originálem, ale i na udržitelnost a nadčasovost.

Pravá břidlice i beton s výrazným pórovitým povrchem skvěle vynikne především v moderních a v posledních letech oblíbených interiérech skandinávského stylu. Milovníci teplých a útulných prostorů naopak ocení nový kompozitní materiál vyrobený z papíru a pryskyřice, který se využívá rovněž na potažení nábytku, hudebních nástrojů nebo fasádních obkladů. Díky speciálním povrchovým vlastnostem jsou tak všechny rámečky vypínačů z břidlice, betonu a papírového kompozitu zcela jedinečné. U rámečků z papírového kompozitu si lze vybírat ze dvou barev: hnědý papír a modrý papír.

Zájem o nové a neotřelé materiály s odkazem na přírodu a udržitelnost potvrzuje také interiérová designérka a autorka tří knih o bytovém designu Iva Bastlová: „Současné trendy se dělí do mnoha směrů. Jedním z nich jsou přírodní a autentické materiály. Jiné jsou více dekorativní a s výraznějšími barvami – to jsou hlavně trendy v zahraničí, které se u nás ještě neuchytily. Za zmínku stojí i trend recyklace, respektive upcyklace a kombinování „nekombinovatelného,“ říká a dodává, že právě detaily v podobě zásuvek a vypínačů, na které každý den několikrát saháme, mohou interiér posunout do jiných rovin, buď jej povýšit, nebo naopak degradovat.

Variabilita barev a kombinace krytů různých odstínů je u řady Axcent samozřejmostí – kromě univerzální bílé nabízí odstíny antracitové, metalické, stříbrné a matné černé. K dispozici jsou současně různé násobnosti (1-5) rámečků jak pro vodorovnou, tak svislou montáž a v kombinaci se speciální montážní sadou umožňují elegantní ploché upevnění, díky čemuž téměř nevyčnívají nad povrch stěny.

Řada vypínačů a zásuvek Axcent rozšiřuje stávající prémiový segment elektroinstalačního materiálu v portfoliu ABB, kde má ambice docílit téhož, co se povedlo produktovým řadám Levit a Tango, jež patří v Česku k nejprodávanějším modelům.

ABB má v České republice více než 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje vypínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití. Do portfolia domovního elektroinstalačního materiálu patří 16 designových řad a přes 100 různých barev, materiálových provedení, povrchů vypínačů i zásuvek a mnoho dalších prvků moderní elektroinstalace.

Komentáře