Nejnovější robot s názvem IRB 1010 z dílny technologické společnosti ABB se díky svým rozměrům „vejde“ do běžné moderní výuky technických oborů a umožní tak další rozvoj oboru robotiky v rámci českého školství. 

Česká republika je na průmysl orientovanou zemí – a tak i technické školství musí nutně jít s dobou. Společnost ABB, která patří ke světovým lídrům ve vývoji robotiky a zároveň se aktivně zapojuje do vzdělávání budoucí generace, vyvinula průmyslového robota, který díky svým kompaktním rozměrům 13,5 x 25 cm snadno najde vedle komerční výroby zařízení, jako jsou chytré hodinky, sluchátka, senzory a sportovní a zdravotní trackery, uplatnění i v rámci praktické výuky. Tedy v běžných učebnách škol, kam se dosud roboty běžně používané na výrobních linkách nevešly a studenti tak často neměli možnost seznámit se s jejich funkcemi a provozem přímo.

Nový IRB 1010 přináší v tomto ohledu změnu. Je navržen tak, aby uspokojil rostoucí poptávku po tzv. nositelných chytrých zařízení. Nejpřesnější robot ve své třídě s nosností 1,5 kg pro vysoce kvalitní výrobu má o 50 % vyšší nosnost než srovnatelné roboty na trhu. Spotřebuje zároveň o 20 % méně energie, což šetří náklady a v současné krizové době jde o jednu z klíčových vlastností, kterou koncoví uživatelé, v tomto případě školy, ocení.

Programování robota IRB 1010 je snadné díky softwaru ABB Robot Control Mate, který je k dispozici jako doplněk k programovacímu softwaru ABB RobotStudio® a umožňuje uživatelům pohybovat robotem IRB 1010, kalibrovat ho a učit z počítače nebo mobilního tabletu bez nutnosti znalosti programování.

Toto jednoduché programování spolu s malými rozměry otevírá také nové možnosti pro vzdělávací aplikace. Díky kompaktnímu provedení je IRB 1010 vhodný pro instalaci na stolní počítače ve třídách a jeho snadné ovládání umožňuje učitelům i studentům rychle si osvojit dovednosti potřebné pro programování a obsluhu.

IRB 1010 doplňuje komplexní řadu průmyslových robotů ABB, která zahrnuje širokou škálu malých, středních a velkých variant, včetně rozšiřující se rodiny kolaborativních robotů, jež umožňují bezpečnou úzkou spolupráci s člověkem.

Foto: ABB

Komentáře