Letos již čtyřicátý ročník literární soutěže Cena Karla Čapka byl vyhlášen v rámci Parconu – Fénixconu v Brně 4. prosince. Vítězi ve všech kategoriích jsou ženy – spisovatelky. 

Mikropovídka

Veronika Salášková: Mozaika

Veronika Salášková už jednu nominaci má, bylo to v roce 2014 a také v kategorii mikropovídka. V loňském roce jí nominace v kategorii krátká povídka unikla o pověstný vlásek – byla šestá. Ráda píše sci-fi i fantasy a ráda překračuje hranice subžánrů i žánrů. Kromě psaní ji baví třeba i hra na ukulele. Vystudovala klasickou archeologii, její profesní kariéra osciluje mezi žurnalistikou a marketingem.

Krátká povídka

Eliška Mostecká: Jako lidé …

Eliška Mostecká se účastní Ceny Karla Čapka poprvé a zařazuje se tedy mezi letos poměrně početnou skupinu nováčků CKČ, kteří dosáhli až na nominaci. Psát příběhy začala hned, jakmile se naučila psát, tedy už v první třídě, a vlastně nikdy nepřestala. Ale její táta nedávno zesnulý spisovatel Jarek Mostecký pro ni byl nedostižným vzorem, proto se dlouhou dobu styděla ukázat mu svoje texty. Tohoto studu se zbavila, když jí bylo osmnáct, a tehdy také získala své první ocenění, vítězství v literární soutěži Skrytá paměť Moravy. A také poslala svůj první příspěvek do CKČ.

Povídka

Jana Plauchová: Marťanská odysea

Jana Plauchová je účastnicí CKČ již šestnáct let, ale letos je to její vůbec první nominace. Její doménou je sci-fi, její bibliografie obsahuje čtyři romány, které vyšly v letech 2012 až 2019, pět povídek – a k tomu přidejme ještě spoluautorství scénáře populárně naučného filmu Jeho jasnost Slunce. Jana, vystudovaná molekulární bioložka, se nakonec stala astronomkou s vedlejší specializací na astronautiku. Ke psaní sci-fi ji přilákala tvorba Jozefa Žarnaye a Kira Bulyčova.

Novela

Marie Domská: Voják nepláče

Věrní diváci vyhlašování výsledků Ceny Karla Čapka si určitě připomněli, že Marie Domská v této kategorii zvítězila před dvěma lety s novelou Kchrat a vloni se její povídka Netvor usadila na čtvrtém místě. Toto je její třetí nominace v řadě a tedy vysvědčení stálé kvality.

Cena ABB robotika

Zuzana Cascino: Mechanické životy

Zuzana Cascino je ve dnešním pořadu vyhlašování čtvrtým a posledním nováčkem, který byl nominován. Píše hlavně básně, čas od času k nim přidává povídky s hlubokým lidským příběhem. O sobě tvrdí, že příběhy v ní vznikají a ona je jen zaznamenává. K vydání připravuje novelu Čirikloro. Je o bílém děvčátku, které při narození dostalo romskou duši a s ní magii, kterou se učí ovládat. A tak se odlišuje od obou komunit a ani jedna ji nepřijímá. Její povolání fyzioterapeutky se zaměřením na těžce postižené děti si od nás zaslouží hlubokou úklonu.

Z vítězů pěti kategorií pak byla udělena nejvyšší cena Mlok autorce vítězné novely Janě Plauchové. Vyhlášení proběhlo již podruhé za sebou pouze virtuálně, formou přímého přenosu na kanálu Youtube od 19:00. Pořad uváděli administrátor Ceny Pavel Mikuláštík a předseda Rady ČS fandomu Petr Holan. Sborník Mlok s vítěznými a dalšími nominovanými texty vydá ČS fandom počátkem příštího roku.

Foto: Fénixcon

Komentáře