Poté, co jednoho dne začala naše patnáctiletá dcera ronit potoky slz při sledování projevu dívky jménem Greta Thunberg na summitu OSN a následně se naštvala na naši generaci, která „třicet let nic nedělala“, jsme se rozhodli jí neprodleně začít pomáhat v boji proti „masivnímu kolapsu a vymírání celých ekosystémů“. To píše na svém blogu Shaughan Tizard, otec -náctileté dcery, přičemž v tomto případě vůbec nezáleží na tom, že žijí na opačné straně zeměkoule, na Novém Zélandu. Naopak to ukazuje, že racionální vhled do současné klimahysterie nezná hranic.


Abychom své dceři zajistili světlou budoucnost, zavázali jsme se udělat vše, co je v našich silách, pro ochlazení planety o čtyři stupně. Odedneška bude do školy šlapat pěkně na kole, protože naše auto jezdí na benzín, jehož spalováním znečišťujeme ovzduší. Mohla by do školy jezdit autobusem, jenže ten jezdí na naftu, takže má děvenka  smůlu.

Řekla nám, ať jí tedy koupíme elektrokolo. Tak jsme jí ukázali, jakou tenhle dopravní prostředek ve skutečnosti způsobuje devastaci životního prostředí následkem těžby lithia a dalších nerostů potřebných pro výrobu baterií… Zkrátka a dobře, do a ze školy bude poctivě šlapat – ať už na kole, nebo po svých. Těch pár kilometrů ji nezabije a neuškodí ani jí, ani planetě. Ostatně my – tedy ta generace, co nic nedělala a ukradla dnešním dětem jejich dětství – jsme do školy taky jezdili na obyčejném kole nebo chodili pěšky.

Jelikož ona dívka, kterou naše dcera viděla v TV, požadovala co nejrychleji se „zbavit závislosti na fosilních palivech“, a naše dcera tomu nadšeně tleskala, vypnuli jsme v jejím pokojíčku topení. Jelikož teploty jsou u nás zatím v noci kolem dvanácti stupňů, ale v létě spadnou pod nulu, slíbili jsme jí, že od nás dostane extra svetr, čepici, punčocháče, rukavice a deku.

Ze stejného důvodu jsme se rozhodli, že od nynějška se bude sprchovat pouze studenou vodou. Své oblečení si bude prát sama na valše, ždímat ho ručně a věšet na šňůru, protože naše pračka se ždímačkou a sušičkou spotřebovávají elektřinu ze zemního plynu.

Když už jsme u toho oblečení – to, které nosí, je povětšinou syntetické, tedy vyrobené z ropy. Proto hned v pondělí ho všechno odneseme do sekáče. Našli jsme eko krám, kde prodávají oblečení vyrobené výhradně z nebarvených a nebělených lněných tkanin, vlny a juty. Snad jí nebude vadit, jak (ne)hezky v tom bude vypadat a že se jí možná budou ostatní děti smát, že chodí v mldlém a nebarevném oblečení a že nemá supermoderní bezkosticovou podprsenku, ale to je prostě cena, kterou je třeba platit za záchranu Klimatu. A bavlna je už vůbec mimo hru, protože se pěstuje na druhé straně zeměkoule za pomoci hektolitrů pesticidů, což strašně škodí životnímu prostředí.

Z jejího instragramu jsme se právě dozvěděli, že je na nás šíleně naštvaná. Což ale rozhodně nebyl náš záměr. Proto jsme se rozhodli, že se odedneška bude naše domácí wifi v sedm večer vypínat a zapne se až další den po obědě, na maximálně dvě hodiny. Jednak tím ušetříme elektřinu, ale zároveň ochráníme svoji dceru před elektrostresem. A jelikož bude díky tomu izolována od okolního světa, bude se moci daleko lépe soustředit na své domácí úkoly. V jedenáct večer vypneme v rozvodné skříni jistič s nálepkou „dětský pokoj“, takže aspoň pozná, co je skutečná tma; a navíc tím významně omezíme emise CO2.

Už s námi nebude nadále jezdit v zimě na lyže ani v létě na dovolenou k moři, jednoduše protože by se do těchto míst nezvládla sama dopravit po svých ani na kole.
Jelikož naše dcera plně souhlasí s dívkou z televize, že za „umírání planety“ mohou emise CO2 a uhlíkové stopy jejích rodičů, začne žít jako generace jejích prarodičů – to znamená že nebude mít žádné prázdniny. A možná ani to kolo.

A to jsme ještě nemluvili o uhlíkové stopě jídla. Klimaticky neutrální potrava znamená žádné maso, ryby ani náhražky založené třeba na sóje (protože ta se pěstuje na odlesňovaných plochách a k její sklizni se používá mechanizace a k její dopravě do zpracovatelských závodů a posléze z nich do obchodů auta jezdící povětšinou na fosilní paliva) ani jakékoli dovážené potraviny, protože doprava má negativní dopad na životní prostředí. Takže rozhodně už nikdy žádná čokoláda, čaj, káva…

K jídlu budou jen brambory, zelenina a další věci, které dokáží přirozeně vyrůst v naší lokální půdě v chladném klimatu středního pásma, hlavně nic ze skleníků, kde se musí uměle hnojit, topit a svítit, kvůli čemuž klima trpí. Naučíme jí, jak si vypěstovat své vlastní jídlo.

Chleba jí povolíme, ale už ne máslo, mléko, sýr ani jogurt, protože k tomu jsou potřeba krávy a ty jsou zdrojem CO2 a metanu. Nebudou žádné náhražky jako margarin a na pánvi se bude smažit na sucho, protože náš olej je z plantáží na Borneu, z nichž bylo potřeba vyhnat domorodce a vyklučit pralesy.

V létě žádná zmrzlina. A celoročně žádné limonády – je v nich CO2. Aspoň se jí možná podaří shodit pár kilo, po čemž ostatně teď ve svém věku velmi touží.

Z jejího života rovněž odstraníme všechny plasty, protože ty pocházejí z chemických provozů. A stejně vše vyrobené ze železa, oceli a hliníku. Víte, kolik energie zbytečně spotřebují vysoké pece a slévárny?

Její supermoderní matraci z paměťové pěny s 96000 pružinami vyměníme za jutový pytel nacpaný bioslámou a dostane také nový polštář z koňských žíní.
Z koupelny jí samozřejmě vyhodíme veškerou kosmetiku, makeup, šampóny, gely a kondicionéry. Místo zubní pasty dostane sůl a jednou sodu, místo tamponů lněné hadříky, které si spolu s ostatním prádlem bude prát na valše, stejně jako to dělali její předci předtím, než se naštvala na naši generaci kvůli tomu, že jsme jí ukradli dětství a způsobili změny klimatu.

Tohle je podle nás jediný účinný způsob, jak jí pomoci v boji proti totálnímu vymření lidstva, zaplavení souše stoupajícími hladinami světového oceánu a kolapsu celých ekosystémů.
Pokud chce skutečně kráčet ve stopách oné dívky z televize, určitě ráda přijme a osvojí si tenhle nový styl života.

Komentáře