Ačkoliv si Greta Thunbergová svým emotivním výstupem na klimatickém summitu v New Yorku získala řadu lidí na svou stranu, mnoho z nich zároveň pobouřila. Jeremy Clarkson, moderátor britského motoristického pořadu The Grand Tour, „překvapivě“ patří k těm, které projev šestnáctileté Švédky příliš nezaujal. Jak u něj už bývá zvykem, vyjádřil se k Trunbergové bez jakýchkoliv servítek.

59letý nadšenec do motoristiky se nechal slyšet, že Greta je podle něho pouze rozmazlený fakan, který by se měl raději urychleně vrátit do zpátky do školy a přestat tak zatěžovat svět svými hysterickými výlevy.

12 nejlepších automobilových ortelů Jeremyho Clarksona

„Jak se opovažujeme? Ne! Jak se opovažuješ ty plout do Ameriky na jachtě z uhlíkových vláken, která stojí 15 milionů liber, sama sis ji nepostavila a dokonce sis na ní ani sama nevydělala! Jachta, která má záložní dieselový motor, který jste zapomněli zmínit!“

Clarkson následně začal vyjmenovávat věci, za které by Greta měla být dospělým vděčná; čistá voda, jídlo, kultura, léky a zdravotnictví celkově. „Dali jsme vám mobilní telefony, notebooky a internet. Vytvořili jsme sociální média, která denně používáš. Jak se vůbec opovažuješ nás o něčem poučovat, ty rozmazlený fakane?“ rozlítil se Clarkson, než překvapivě dal Grétě za pravdu, že o změně klimatu není pochyb a planeta bude v blízké době čelit nejedné krizi spojené s tímto problémem.

Greta Thunbergová

I přes to, že Clarkson s Gretou v tomto bodě souhlasí, podle jeho názoru by Švédka měla být zticha a nechat to na starost dospělým: „Něco se s tím musí udělat, tak co říkáš tomuhle nápadu? Vrať se okamžitě do školy a dávej pořádný pozor u všech vědeckých předmětů. Protože věda je to, co nakonec tenhle problém vyřeší. Určitě to nebude neustále mračení se a vřískání nějakých nesmyslů o tvém dětství, a jak jsme ti ho vzali. Mnoho z lidí, které si neprávem osočila, se ve skutečnosti snaží se změnou klimatu něco dělat. Tak buď hodná holka, drž pusu zavřenou a smiř se s tím!“ zakončil Clarkson svůj vzkaz teenagerce.

Michal Švehla

Komentáře