Smrtící rebelii vyvolal nepodložený incident mezi dvěma teenagery – černý hoch byl obviněn ze znásilnění bílé dívky. Rozběsněný dav se rozhodl pomstít na celém sousedství, které během jednoho dne celé lehlo popelem.

Nejhorší rasové násilí v historii USA roku 1921 roznítilo nařčení o „znásilnění“ sedmnáctileté bílé dívky Sarah Pageové devatenáctiletým mladíkem tmavé pleti Dickem Rowlandem. „Znásilněním“ se tehdy často mínilo i troufalé dotknutí se bílé ženy. Sarah Pageová ve skutečnosti znásilněna nebyla a ani nepodala trestní oznámení, i přesto se rozzuřený bílý dav pouhý den po incidentu rozhodl vzít „spravedlnost“ do vlastních rukou.

FOTO: Největší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty

Největší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riot-greenwood-aftermathNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riots-carNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - dead-man-tulsa-riotNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riot-dead-victimNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riot-evicted-furniture
Další fotky
Největší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riots-burningNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riot-burning-churchNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - williams-dreamland-theatreNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - watching-greenwood-burnNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riot-smoldering-ruinsNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riot-greenwood-ruinsNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - tulsa-riot-captured-negroesNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - truck-carrying-african-americansNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - smoke-over-greenwoodNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - temporary-law-officeNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - slain-african-americanNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - sifting-through-rubbleNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - red-cross-workers-refugeeNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - charred-remains-tulsa-victimNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - prisoners-marched-at-gunpointNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - national-guard-watching-firesNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - national-guard-moving-inNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - burning-black-wallstreetNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - arc-hospital-tulsa-victimsNejvětší rasové nepokoje v historii USA zůstaly zapomenuty - burning-in-the-background

Vystrašený Dick Rowland, k jehož zlynčování vybízely i místní noviny, byl držen ve vězení pod ochranou místního šerifa. Dav bílých mužů skutečně přišel a požadoval předání Rowlanda. Na pomoc šerifovi přišlo několik místních Afroameričanů, snažících se lynčování zabránit. Situace se však ještě víc vyostřila, padlo pár výstřelů a bílý dav se odebral do černošské čtvrti Greenwood oklahomské Tulsy, tehdy známé pod přezdívkou „Black Wall Street“ pro svou vyspělost, bohatství a vzdělané obyvatele.

Fotografie s nápisem „Vyhánění negrů z Tulzy“

Tisíce ozbrojených mužů se zásobami ukradené munice obklíčilo celý Greenwood a uvěznilo obyvatele uvnitř čtvrti. Od počátku všemu přihlížely městské orgány a dokonce se bílému davu dostalo pomoci od místní policie, která odmítla zastavit násilí. Uvnitř Greenwoodu se zformovala obrana z pár dobrovolníků a začal krvavý boj.

Uprchlický tábor pro obyvatele Greenwoodu.

Dav rozzuřených bělochů vtrhl do Greenwoodu – raboval, zapaloval, zraňoval a vraždil na potkání. Několik svědků nezávisle na sobě uvedlo, že na „Black Wall Street“ se střílelo i z letadel. Celá čtvrť během 31. května až 1. června lehla popelem – zemřelo na 300 jejích obyvatel, víc jak 800 rezidentů bylo zraněno, 10 000 lidí bylo vyhnáno ze svých domovů a přes 6 000 Afroameričanů bylo zatčeno za pomoci Národní gardy.

Znásilnění Nankingu ve 26 fotografiích. Několikatýdenní masakr Japonci nepřežilo na 300 tisíc lidí

Nikdo z bílých nebyl za krvavá zvěrstva v Tulse stíhán ani odsouzen. Vše se úspěšně ututlalo, největší masakr černochů v USA se řítil do propasti zapomnění a teprve v posledních desetiletích se o smutné historii začíná více mluvit – bohužel bez žijících přeživších, kteří se spravedlnosti nikdy nedočkali.

Jan Králík

Komentáře