Venku je zima. A já nemám rukavice. Teď to bez nich už vydržím a na příští zimu se doufám domluvíme na spolupráci se značkou Dents, což jsou rukavice z Anglie, konkrétně Worcesteru a vyrábějí se od roku 1777. Na značku Dents jsem narazil na letošním Pitti. Nicméně – rukavice jsou stejným módním doplňkem jako kravata nebo kapesníček. Neznamená to, že je musíme nosit jen v zimě.

Rukavice jako takové se objevily někdy koncem 16. století, kdy byly vyobrazeny na portrétu královny Alžběty I. I později to byla spíše ženská záležitost, zvláště když se používaly k optickému zmenšení ruky, jelikož malá ruka symbolizovala krásu. Navíc v dřívějších dobách se nenosilo dotýkat se holýma rukama (ještě před sto lety), takže výrobců rukavic bylo mnohem více, než je tomu dnes.

Ty nejkvalitnější rukavice jsou vyráběny z kůže zvířete zvaného pekari (http://cs.wikipedia.org/). Na světě už je velmi málo výrobců, kteří z tohoto polo-prasete dělají rukavice. Důvodem je, že kůže je velmi jemná, měkká a je těžké ji dobře a kvalitně sešívat. Pokud tedy máte rukavice z tohoto divného zvířete (angl. Peccary), máte opravdovou raritku.

Z dalších materiálů na rukavice se používá kůže z ovce zvané hair sheep (nevím, jak to je v češtině). To je ovce, která nemá vlnu. Jedná se o pevnou, velmi jemnou na dotyk a odolnou kůži. Z dalších kůží se také používá jelenice a levnější rukavice se dělají z hovězí nebo kozí kůže.

A co dovnitř? Buď luxusní kašmír nebo nejčastěji vlnu a hedvábí. Někteří výrobci dělají rukavice přímo s vnitřkem, ti lepší naopak nejdříve udělají podšívku separátně a pak ji teprve napasují do vnitřku rukavice. Může se to zdát divné, ale například hedvábí je velmi příjemné. V zimě zahřeje a na jaře zase chladí.

Jak je sladit? Fantazii se meze nekladou. Snad jen pokud máte černý oblek, tak hnědé rukavice působí divně. Ladit tedy s obuví a páskem, případně se poohlédnout po nějakých, které mají decentní barevné obšití.

Nosíte kožené rukavice? Kolik byste za kvalitní rukavice byli ochotni zaplatit?

Naše pravidelná fanynka Jarmila si na základě článku objednala rukavice Dents a zde je její vyjádření. 

Dnes mi došly rukavice z UK. Tak nevím, jak to popsat, ale… Objednávala jsem si dříve soukromě rukavice z Dobříše, kupovala i v Praze na prodejně, vybírala jsem barvy ke kostýmu, takže snad mohu hodnotit. Jestli ještě šijí na Dobříši, tak jsou mnohem lepší a preciznější, dodávali v hedvábném papíře. Jsou i mnohem levnější. Rukavicím z UK se určitě nedá upřít vtip, ale to si mohu koupit frivolní za pár korun z Francie z vepřovice s mašličkou a s roztomilými pupínky. Navíc přišly v igelitu, což je pro kůži nepřijatelné.

Čtenář Robert zase doporučuje:  http://hvdrukavice.cz/katalog.php?id=4.

Odkaz: www.dents.co.uk 

3 módní doplňky, které si musíte pořídit na léto

Komentáře