Spící váleční obři, kdysi připravení se každou chvílí probudit a vyrazit do boje, už po několik desetiletí chátrají na svých stanovištích obou nepřátelských stran. Prazvláštní opuštěná místa zachytil na svých fotografiích Robert Grenville.

Během období studené války se lidstvo několikrát ocitlo na prahu dalšího krvavého světového konfliktu, který by ve své krutosti jistě předběhl všechny předchozí válečné střety. Po víc jak čtyřicet let trvajícím napětí bylo ke startu připraveno tisíce válečných strojů rozesetých na základnách téměř po celé zeměkouli.

FOTO: Stopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa

Stopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031124440-s-2-tracker-storage-area-davis-monthan-afb-tucson-arizona-usaStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123545-b-52-storage-area-davis-monthan-afb-tucson-arizona-usaStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123654-wrecked-submarines-vladivostok-russiaStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031122550-andrew-lloydalamyStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031122921-stanley-r–mickelsen-safeguard-complex-nekoma-north-dakota-usa
Další fotky
Stopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123053-t-3485-medium-tank-socotra-island-yemenStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123150-former-us-army-black-hills-ordnance-depot-south-dakota-usaStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123325-alternate-command-post-long-range-aviation-moscowStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123833-former-listening-station-teufelsberg-germanyStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123237-former-tropospheric-scatter-dishes-raf-stenigot-lincolnshireStopy, které zanechala studená válka, chátrají v každém koutu světa - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191031123414-border-defences-bucina-czech-republic

Od rozpadu Sovětského svazu roku 1991 tyto hmatatelné připomínky na neklidné časy chátrají dodnes na svých stanovištích nebo třeba zamrzlí uprostřed ledových ker. Z některých se staly turistické atrakce, jiné se propadají do hlubin zapomnění.

Bečevinka – ubytování pro pracující na kamčatské námořní základně.

Fotograf Robert Grenville procestoval celý svět za svými cíli, jimiž jsou právě tato prapodivná místa, která mnohdy působí, jakoby se každou chvíli měla probudit zpátky ke své dávné funkci a vykonat rozkaz. Ve své nové fotografické publikaci „Abandoned Cold War Places“ („Opuštěná místa studené války“), kterou plánuje vydat ke třicátému výročí pádu berlínské zdi 9. listopadu tohoto roku, zachytil skrz rezivějící válečná místa s jejich stroji typickou atmosféru a dopad, který měla studená válka na celé lidstvo.

Pohřebiště letadel uprostřed pustiny. Fotograf na surreálních snímcích zachytil krásu mrtvých strojů

V knize kromě velkých amerických základen nebo ruských ponorek nechybí ani šumavská Bučina a její (znovu postavená) železná opona ostnatým drátem oddělující dva světy.

Jan Králík

Komentáře