Destilát je výběr toho nejlepšího, co v rostlinách vzniklo přírodními procesy živenými sluncem. Existuje země, kde slunce v době zrání nezapadá a dodává tak výslednému nápoji jedinečný charakter. Tou zemí je Finsko a vodka se jmenuje Finlandia.

 

Půlnoční slunce, které v nízkých zeměpisných šířkách ve Finsku svítí v kuse až několik dnů (a i když na chvíli zapadne, tak i v noci je světlo), umožňuje finskému ječmeni, aby vyzrál dozlatova. Půlnoční slunce je přesně řečeno jev, kdy je sluneční kotouč za jasného počasí viditelný po celých 24 hodin, a dochází k němu v oblastech kolem polárního kruhu. Ve skutečnosti je slunce viditelné nepřetržitě i do 90 km jižně od severního polárního kruhu. Čtvrtina finského území leží ovšem na sever od této hranice, a tak na jednom místě nezapadá až celých 60 dnů! Extrém je samozřejmě severní pól, kde slunce svítí nepřetržitě půl roku, od března do září. Tam ale už ovšem neroste žádný ječmen, ze kterého by se dala destilovat vodka.

Z ječmene se po sklizni vyrábí kvas, přidá se křišťálově čistá voda z ledovce a Finlandia se může destilovat. Probíhá to tzv. kontinuální destilací v sedmí za sebou postavených destilačních kolonách. Díky tomu pak voda už nepotřebuje další filtraci.

Tradiční čistou vodku Finlandia doplňuje pestrý výběr ovocných vodek, které jsou vyrobeny z kvalitní vodky Finlandia, obsahují 37,5 % alkoholu a jsou obohaceny o příchuť a vůni ovoce. Ochutnat můžete šest příchutí, z nichž čtyři –Kokos, Limeta, Black currant (neboli černý rybíz) a Brusinka – jsou k dostání v maloobchodní síti (doporučená maloobchodní cena je 399 Kč za 0,7 l balení). Další dvě, Grep a Mango, můžete ochutnat v baru.

Kde v baru? V každém dobrém baru, který máte nejblíže. Ovšem máte-li rádi taneční hudbu, přijeďte na dobrou vodku ve dnech 24.–25. srpna na festival Finlandia Mácháč 2018. Kromě celé řady domácích i zahraničních DJ zde vystoupí také světová hvězda, DJ Armin van Buuren. K jeho setu si můžete dát osvěžují drinky Finlandia Kokos & Kola nebo Finlandia Grep & Tonik. Pozor! Nalévají se ze zbrusu nové láhve! Tato láhev se v průběhu léta začíná objevovat i na českém trhu, kde do konce roku postupně nahradí starý design. Od založení značky jde již o sedmou podobu láhve Finlandia. Výrazný design láhve připomínající proudící led dá vyniknout přirozené kvalitě vodky. Čerpá inspiraci z finského dědictví, které je zobrazeno na rameni láhve v podobě soba a půlnočního slunce.

  • Není však vůbec nutné čekat do festivalu: chutný drink z ochucených vodek Finlandia si můžete namíchat ihned! Zde jsou recepty:

Kokos & Kola
Finlandia Coconut           4 cl
Cola                                   10 cl
led

Limeta & Lemonade
Finlandia Lime                 4 cl
citronová limonáda       10 cl
led

Brusinka & Zázvor
Finlandia Cranberry         4 cl
zázvorový tonik                10 cl
led

Černý rybíz & Jablko
Finlandia Black Currant    4 cl
jablečný džus                      10 cl
led

Grep & tonik
Finlandia Grapefruit        4 cl
tonik                                   10 cl
led

Grep & tonikmango & džus
Finlandia Mango             4 cl
pomerančový džus        10 cl
led

Jak Vikingové dokázali najít slunce, i když bylo zcela zataženo, se dozvíte ZDE.

článek je komerční prezentací      |      Petr Bílek

Komentáře