Desítky rolí, zasnoubení s císařovnou, dítě s Nico, úspěšný byznys, nezaměnitelný styl a hlavně šarm, který funguje na každého v okolí sta metrů. 

To, že Delon patří k nejstylovějším a nejlépe vypadajícím mužům na planetě není žádná novinka. To, jak dlouho se člověk udrží ve filmovém byznysu je totiž ukazatel umu a především osobního charisma, které diváky přitahuje.

Delon v Římě, 1969.

Jeho filmová kariéra začala, když mu nebylo ani dvacet. Ale už o tři roky později už byl srovnáván s legendami jako byl Jean Marais a nazývali ho francouzským Jamesem Deanem. Při natáčení jednoho filmu se seznámil s Romy Schneider, která si střihla až notoricky známou roli rakouské císařovny Elisabeth. Během zasnoubení měl ale aférku s ikonickou Nico a ta mu porodila syna. Několikrát se oženil, často ženy střídal a mezi točením filmů na dvou kontinentech – některé úspěšné a některé méně – začal velmi dobře investovat do závodů s koňmi, boxu, módy nebo gastronomie. A všechno mu vycházelo.

Nyní si žije na malém zámečku poblíž Ženevy, protože od devadesátých let má Švýcarské občanství. Už nehraje a pouze šéfuje svým firmám – za dlouhou dobu podnikání měl prsty ve všem gentlemanském. Od hodinek, přes brýle, obleky a oblečení celkově až k cigaretám, doutníkům a kvalitnímu alkoholu.

Do filmové historie bude navěky zapsán jako muž na stylovém Olympu po boku McQueena, Deana, Conneryho, Pecka a všech dalším. Kdyby uměl plynně anglicky a zbavil se přízvuku, dnes by byl ještě stokrát slavnější.

Muž, který stylově předběhl dobu

Jeho styl byl skutečně vizionářský a nadčasový. Precizní kombinace klasického pánského oblékání, ale se specifickou a zjednodušenou úpravou. Opulentní doba sedmdesátých a osmdesátých let jej neovlivnila. Největší inspirace od Delona je to, že každý by si měl najít to, co mu sedí a zůstat v jedné koleji. Experimentovat jen částečně ale nikdy nejít za hranice, kde se nebude cítit dobře. Protože právě sebevědomí dělá drtivou část celého dojmu.

Delon měl už od sedmdesátých let rád úzké kravaty. To v době, kdy je nikdo nenosil a ani nešil. Klopy jeho sak byly obvykle také úzké – a to tehdy každý nosil ty sebevědomé, široké a velkorysé klopy, které dělají ještě širší hrudník. Ty nosil jen u smokingů, protože působí lépe. V tomto směru bychom mohli Delona považovat za jednoho ze zakladatelů dnešní minimalistických looků většiny značek, které dělají obleky.

Umělec na poli Sprezzatura

Sprezzatura je termín označující specifický druh oblékání – částečně formální ale s výraznými casual prvky. Především druh látky, střih nebo dokonce odstín látky. Delon se v tomto stylu vyžíval, a to i v soukromí. Vždy zvládl jakémukoliv looku dodat trochu zajímavosti a svěžesti – nehledě na to, jestli měl lněný oblek, nebo smoking.

Delon s Romy Schneider

Vytvořit si podobný šatník, jako měl Delon a inspirovat se jeho stylem není zas tak dramaticky těžké. Podstatné je jít po jednoduchosti a monochromatickém designu. Podstatnější je skutečně chodit po světě s hlavou vztyčenou a najít sebejistotu. Zásadní je ovšem několik druhů obleku. Krom formálních je dobré mít i nějakou formu casual obleku, v hnědé nebo šedé barvě, avšak s klasickým střihem. Bílý smoking vám zase pomůže vystoupit z davu.

Hnědý oblek s úzkými klopami z vlněného flanelu, Burberry. Info o ceně v butiku.

Klasicky střižený dvouřadý oblek s jemným proužkem, Burberry. Info o ceně v butiku.

Bílé smokingové sako s širokými klopami, Tom Ford. Info o ceně na webu.

Dvouřadý peacoat z vlněného tvídu, Corneliani, Fall/Winter 2017. Info o ceně v butiku.

Václav Mensa

 

Komentáře